Sosnowiczanie polubili rowery miejskie i chętnie z nich korzystają. Miasto planuje zwiększyć liczbę wypożyczalni.

Dziewięć stacji wyposażonych w 130 rowerów zostało uruchomionych 1 czerwca. Już wtedy w zarządzanym przez firmę Nextbike Polska systemie zarejestrowanych było 1846 sosnowiczan, którzy korzystali z rowerów w innych miastach.

Przez ponad dwa tygodnie od 1 do 17 czerwca z Sosnowieckiego Roweru Miejskiego skorzystało 6057 osób. Najwięcej wypożyczeń odnotowano w niedzielę (17 czerwca). W tym dniu na sosnowieckich jednośladach jeździło 621 mieszkańców. Najpopularniejszymi stacjami w tym okresie były: Park Środula, Ślimak, Piłsudskiego i Rondo Ludwik. Średni czas wypożyczeń to równo 36 minut.

Do tej pory w systemie Sosnowieckiego Roweru Miejskiego zarejestrowało się 2477 osób. – Wyniki te wyglądają imponująco. To dowodzi, że projekt sprawdza się w 100 procentach i warto go rozwijać. Taka decyzja już zapadła. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, bo chcemy wybudować kolejnych 11 stacji i wyposażyć je w 110 rowerów – mówi nam Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Miasto wybuduje kolejne wypożyczalnie

Jak już pisaliśmy, nowe stacje miałby powstać przy: 3 Maja (rejon przejścia podziemnego przy parku Sieleckim), Gospodarczej (w rejonie skrzyżowania z ulicą Suchą), Grota-Roweckiego (w rejonie skrzyżowania z ulicą Orlą), Będzińskiej (w rejonie Wydziału Nauk o Ziemi), Mościckiego (w rejonie budynku Urzędu Miejskiego), Blachnickiego (w rejonie skrzyżowania z ulicą Braci Mieroszewskich), 3 Maja (w rejonie Dworca PKP), Andersa (w rejonie skrzyżowania z ulicą 11 Listopada), Piłsudskiego (w rejonie skrzyżowania z ulicą Sobieskiego), Braci Mieroszewskich (w rejonie skrzyżowania z ulicą Dmowskiego) i Stawikach (przy Stadionie Ludowym).

Kiedy powstaną nowe wypożyczalnie? – W zależności od tego, kiedy uda nam się pozyskać dofinansowanie, wtedy będą budowane. Liczę, że w przyszłym roku – dodaje Rafał Łysy.

Dla kogo sosnowieckie rowery?

Przypomnijmy, że aby zarejestrować się w systemie przed pierwszym wypożyczeniem, na stronie SosnowieckiRowerMiejski.pl należy podać swoje dane i wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej, z której finansowane będą przyszłe wypożyczenia.

Jak wypożyczyć rower?

Wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe. – Na terminalu stacji wypożyczeń należy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczonego roweru. Można też skorzystać z bezpłatnej aplikacji Nextbike na telefony komórkowe, która dodatkowo przyspiesza ten proces – wyjaśnia Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska. Sprawdź, gdzie można wypożyczyć rowery miejskie w Sosnowcu.

Cennik Sosnowieckiego Roweru Miejskiego

Za darmo, będzie można korzystać z roweru przez pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia. Za przejażdżkę trwającą od 31 do 60 minut zapłacimy złotówkę, za drugą godzinę 2 zł, za trzecią 3 zł, a za czwartą i każdą następną po 4 zł.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wystartował Sosnowiecki Rower Miejski. Poznaj zasady i cennik