Na ulicach Jaworzna pojawił się tajemniczy samochód. Po co mu tyle kamer i czujników – zastanawiają się mieszkańcy. Urzędnicy jednak uspokajają.

Za kilka lat w Jaworznie mają się pojawić autonomiczne autobusy. Wcześniej jednak testowane będą autonomiczne samochody. Miasto zostało już w tym celu specjalnie przeskanowane.

W ostatnich dniach mieszkańcy Jaworzna mogli spotkać samochód, który laserowymi dalmierzami skanował miasto. Dzięki temu powstała mapa, która umożliwi pojawienie się w przyszłości pojazdów autonomicznych.

Mapowanie Jaworzna – fot. UM Jaworzna
Mapowanie Jaworzna – fot. UM Jaworzna

– Przeskanowaliśmy w technologii 3D wybrane ulice Jaworzna. W tym te drogi, którymi największa liczba osób dowożona jest do miejsca pracy. Dokładnie odwzorowaliśmy trasę autobusu, na której znajdują się przystanki przy szkole i elektrowni. Przeprowadziliśmy też prace na Rynku i w jego okolicach – tłumaczy z Dariusz Skonieczny z Comtegra SA. – Używaliśmy sensorów różnego typu. Po wykonaniu postprocessingu zebranego materiału, będziemy gotowi przekazać mapy producentom pojazdów autonomicznych, żeby wykonali testy i symulacje systemów tychże pojazdów w warunkach laboratoryjnych – dodaje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pojazdy autonomiczne w regionie coraz bliżej 

Czym jest wspomniana mapa punktów, którą tworzyli inżynierowie? To wirtualny, ale realny świat, w którym będą poruszać się samochody bez kierowcy. – Zanim na nasze ulice wyjadą testowe pojazdy, to w „pamięci komputerów przejadą” miliony kilometrów w laboratoriach. Choć będzie się to odbywało tysiące kilometrów od Jaworzna, to będą jeździć po ulicach Jaworzna – tłumaczy Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Mapowanie Jaworzna – fot. UM Jaworzna
Mapowanie Jaworzna – fot. UM Jaworzna

Jak podkreśla prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, skanowanie wybranych ulic i obszarów Jaworzna, to naturalny krok na drodze do zadomowienia pojazdów samojezdnych nad Wisłą. – Pilotażowe działania doskonale wpisują się w możliwości późniejszego testowania pojazdów autonomicznych, z wykorzystaniem zebranych danych na zasadach ustalonych w już obowiązującej ustawie o elektromobilności – mówi prof. Ślęzak.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Samochód bez kierowców w Jaworznie?

Prezydent Jaworzna patrzy daleko w przyszłość i już teraz snuje plany o autobusach autonomicznych. – W perspektywie pięciu lat chcielibyśmy wdrożyć do użytku pierwszy autobus autonomiczny na regularnych trasach – zdradza Paweł Silbert.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here