Jaworzno ma szansę stać się pierwszym polskim miastem i jednym z kilku na świecie, gdzie powstanie pierwszy testowy odcinek hyperloopa. Przedstawiciele miasta i inwestora podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Podróż między dzielnicami Jaworzna w kilka sekund, a z Krakowa do Gdańska w niespełna godzinę? Wkrótce może to być możliwe, a wszystko dzięki nowatorskiemu systemowi transportowemu opisanego przez wizjonera i miliardera Elona Muska.

Ta rewolucyjna technologia ma spore szansę rozwijać się w Jaworznie. List intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej powstania w mieście pierwszego testowego odcinka hyperloopa podpisali właśnie prezydent Jaworzno Paweł Silbert i Marek Gutt-Mostowy, prezes zarządu Euroloop, konsorcjum, które pracuje nad wdrożeniem tej koncepcji.

– Jako Euroloop z przyjemnością obserwujemy, jak nasze przedsięwzięcie związane z wdrożeniem rewolucyjnej technologii hyperloop, zyskuje tak duże zainteresowanie wśród inspirujących osobistości, przedsiębiorstw czy miast tak innowacyjnych, jak Jaworzno – mówi prezes zarządu Euroloop, Marek Gutt-Mostowy. – Symulacje dają nam tu bardzo dużo możliwości, jednak dopóki nie zweryfikujemy czegoś w rzeczywistości, nigdy nie będziemy pewni, jak dobrze coś funkcjonuje – dodaje.

Hyperloop w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Hyperloop w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Prawdziwa rewolucja w transporcie

Testowy odcinek hyperloopa w Jaworznie miałby 5 km długości i wykorzystywałby szlak starej linii kolejowej między śródmieściem a dzielnicą Szczakowa.

– Chcemy wziąć udział w rewolucji transportowej. Dostrzegliśmy siłę, jaka tkwi w transporcie publicznym przy tworzeniu miejskości. Stąd wzięło się patrzenie w przyszłość i dostrzegamy ją w nowej mobilności opartej na pojazdach elektrycznych – od rowerów, samochodów, autobusy, po tak do tej pory nieosiągalne rozwiązania, jak hyperloop. Cieszę się, że to właśnie Jaworzno jest miejscem, w którym rozpoczynamy przyszłościową zmianę w transporcie – mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Hyperloop w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Hyperloop w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Hyperloop – czym jest i jak działa?

Koncepcja działania hyperloopa polega na podróży w ultranowoczesnych kapsułach, które zostałyby umieszczone w stalowym tunelu o obniżonym ciśnieniu. Pozwala to na zredukowanie niemalże to minimum oporu powietrza, stanowiącego główne straty energetyczne w innych środkach transportu.

W koncepcji Elona Muska, szefa SpaceX, który kilka lat temu rzucił pomysł budowy takiego środka transportu, kapsuła porusza się w zamkniętej tubie o ciśnieniu obniżonym do wartości podobnej do tej na wysokości ok. 10 km, a napędzana jest zmiennym polem magnetycznym. Co ważne, kapsuła w systemie hyperloop może poruszać się z prędkością nawet 1223 km/h.

Hyperloop w Jaworznie – fot.  mat. pras.
Hyperloop w Jaworznie – fot. mat. pras.

SpaceX ogłosiło w 2015 roku konkurs na zbudowanie kapsuły, która zostanie przetestowana na torze testowym hyperloop przy jego siedzibie. Do zmagań przystąpiło 1200 drużyn badawczych z całego świata. Jedną z nich był zespół rLoop, z udziałem Gutta–Mostowego, który wcześniej pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Projekt rLoop znalazł się w piątce najlepszych i został nagrodzony za najbardziej innowacyjną kapsułę. Zespół przedstawił pierwszą i jedyną na świecie skalowalną kapsułę, co oznacza, że posiadała one wszystkie niezbędne elementy systemu.

Po sukcesie Polak założył firmę Euroloop. Jej celem jest zbudowanie w Polsce pełnowymiarowego i w pełni funkcjonalnego testowego odcinka systemu hyperloop, a następnie wdrożenie go do przemysłu jako rozwiązania dla przewozu towarów.

Koszt prac oszacowano na 20 mln euro. Większa część tej kwoty miałaby pochodzić ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Euroloop przy budowie kapsuły współpracować będzie m.in. z Europejską Organizacja Badań Jądrowych CERN, krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą i samorządem Rzeszowa. Jaworzno ma szansę być częścią tego rewolucyjnego projektu.

Innowacyjne pomysły Jaworzna

Przypomnijmy, że Jaworzno już od kilku lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Po mieście jeździ pierwszy na polskich drogach elektrobus, a już wkrótce do miasta trafi 22 kolejnych takich pojazdów. Władze Jaworzna planują też uruchomienie systemu elektrycznych rowerów miejskich. Niebawem podpiszą również list intencyjny, dotyczący testów samochodów elektrycznych i autonomicznych.