Trwa remont ulicy Małachowskiego i Piłsudskiego w Sosnowcu. Kierowców muszą liczyć się z utrudnieniami w rejonie prac.

Na dobre rozpoczęła się przebudowa torowiska tramwajowego i ulicy Małachowskiego. Z tego powodu wjazd w ulicę od strony skrzyżowania z ulicami Mościckiego i Kościelnej jest niemożliwy. Aby umożliwić kierowcom dostęp do podziemnego parkingu na 50-metrowym fragmencie ulicy Małachowskiego do bocznej odnogi al. Zwycięstwa wprowadzono ruch dwukierunkowy. Zatem dojazd do podziemnego parkingu możliwy jest jedynie poprzez boczną odnogę al. Zwycięstwa.

Remont ulicy Małachowskiego - fot. UM Sosnowiec
Remont ulicy Małachowskiego – fot. UM Sosnowiec

Torowisko powstające na fragmencie ulicy Małachowskiego od ul. Mościckiego do ul. 3 Maja wybudowane będzie w nowoczesnej konstrukcji płyt prefabrykowanych z elastycznym montażem szyn w komorach z wykorzystaniem mas zalewowych. Zmodernizowany zostanie też m.in.: układ zasilania, sieć trakcyjna i system oświetlenia ulicznego, a przebudowa obejmie również przystanek i instalacje podziemne

Ulica Małachowskiego w Sosnowcu w części przewidzianej obecnie do modernizacji ma zmienić się w deptak. Plany miasta w tym zakresie są bezpośrednio związane z inwestycją spółki Tramwaje Śląskie, jednak w tym przypadku, zakres miejski ma być realizowany po zakończeniu prac torowych.

Remont ulicy Małachowskiego - fot. UM Sosnowiec
Remont ulicy Małachowskiego – fot. UM Sosnowiec

– Będziemy współdziałać z Tramwajami Śląskimi przy tej inwestycji, ponieważ chcemy kompleksowo zmienić oblicze tej części ulicy. Poza pracami zleconymi przez spółkę, my przebudujemy skwery i architekturę w rejonie tej ulicy, a także fragmenty ul. Kościelnej i Targowej, czyli handlowych ulic krzyżujących się z ul. Małachowskiego – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Utrudnienia na Piłsudskiego

22 marca, po porannym szczycie komunikacyjnym zamknięty dla ruchu zostanie fragment ulicy Piłsudskiego. Zmiana organizacji dotyczy odcinka od skrzyżowania z ulica Kresową do ronda im. W. Bartoszewskiego (pas w kierunku centrum Sosnowca) podyktowana jest pracami przy remoncie drogi. Przez przynajmniej dwa tygodnie cały ruch poprowadzony będzie nitką w kierunku Milowic.

Prace są następstwem uszkodzenia nawierzchni drogi, do którego doszło w czasie wymiany torowiska pomiędzy jezdniami. Drugi etap remontu ul. Piłsudskiego za blisko 1 mln zł wykonuje Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. z Katowic.

Remont ulicy Małachowskiego - fot. UM Sosnowiec
Remont ulicy Małachowskiego – fot. UM Sosnowiec

Zakres prac całego remontu obejmuje wymianę nawierzchni drogi i krawężników na ok. 1,5 km odcinku jezdni od wiaduktu nad trasą S86 do skrzyżowania z ulicą Sobieskiego i Kilińskiego.

– Tam, gdzie będzie podbudowa kamienna utraciła swoją nośność i występują spękania, firma zajmie się też jej wymianą. Wszystkie studnie, zasuwy, wpusty uliczne znajdujące się w jezdni trzeba będzie wyregulować – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.