13 stycznia już po raz 27. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sprawdźmy, jakie atrakcje przygotowały nasze miasta.

Celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

– Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku – mówi Jerzy Owsiak.

1. WOŚP 2019 W SOSNOWCU

WOŚP 2018 w Sosnowcu – fot. MC

27. finał WOŚP w Sosnowcu rozpocznie się w hali widowiskowo-sportowej przy Braci Mieroszewskich, już od godziny 10.00. Na miejscu przewidziano mnóstwo atrakcji, m.in. strefa zdrowia, strefa sportowa i strefa artystyczna. Gwiazdą wieczoru w hali będzie raper K2. – Nowością tegorocznej edycji będzie Pierwsza Wielkoorkiestrowa Gra Miejska. To nic innego, jak nowoczesna wersja podchodów, spaceru tematycznego, łączących w sobie cechy gier RPG, happeningu i flash mobów. Start o 10 przed halą przy Braci Mieroszewskich – mówi Ewelina Stasik, pomysłodawczyni gry i szefowa jednego ze sztabów WOŚP.

W mieście będzie kwestować ponad 250 wolontariuszy. – Nie mam żadnych wątpliwości, że warto organizować finał WOŚP w Sosnowcu. Każdego roku tłumy sosnowiczan i Zagłębiaków bawią się wspólnie, słuchając gwiazd muzyki, a przede wszystkim pomagając. Dlatego nie inaczej będzie w tym roku – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Najwięcej atrakcji odbędzie się jednak na Górce Środulskiej. Początek o godz. 15.30. Na scenie pojawi się m.in. zespół Afromental, Pokahontaz i Transgresja. O godzinie 20.00 odbędzie się kilkuminutowy pokaz iluminacji pirotechnicznych przy wykorzystaniu petard bezhukowych.

Jak WOŚP, to także aukcje. Sosnowiec przygotował już licytacje. – W tym roku ponownie wybierzemy patrona Stawików, który przez rok będzie mógł się pochwalić tym tytułem, będzie także okazja wylicytowania 10-miesięcznego karnetu do Muzy, a także jedynego, wyjątkowego występu zespołu Silver Dance wraz z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim – wylicza Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Na wolontariuszy, którzy chcą się ogrzać, swoje drzwi otworzy Centrum Informacji Miejskiej. Od godziny 10.00 do 14.00, 13 stycznia, będzie tam na nich czekała ciepła herbata lub kawa.

Z okazji WOŚP Harpagan Sosnowiec ponownie organizuje bieg, aby popularyzować walkę z cukrzycą, a przede wszystkim wiedzę na temat jej wykrywania i leczenia. Na starcie „Policz się z cukrzycą” ma się pojawić ok. 300 zawodników.

Podobnie, jak w ubiegłym roku Sosnowiec został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 27. finału WOŚP i będzie jednym z 12 miast – obok Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Torunia, Białegostoku, Łodzi, Zielonej Góry i Duszników Zdroju. To oznacza, że sosnowieckie wydarzenia będą gościły, także na żywo, na antenach stacji TVN, TTV i TVN24.

2. WOŚP 2019 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

WOŚP w Dąbrowie Górniczej – fot. Dariusz Nowak

W Dąbrowie Górniczej orkiestrowe wydarzenia odbędą się nad Pogorią III, w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Strzemieszycach. Na ulice miasta wyruszy 400 wolontariuszy.

O godz. 10.00 nad Pogorią III, stowarzyszenie Pogoria Morsuje zorganizuje wspólne morsowanie. Nie zabraknie też pokazu ratownictwa wodnego oraz porad, jak bezpiecznie zachowywać się na lodzie. Za datki będzie można posilić się żurkiem, przygotowanym przez przedstawicieli stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska.

W godz. 15.00-17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej dzieci pograć będą mogły w planszówki, do godz. 20.00 sklepik Pod Aniołem zaoferuje rozmaite ozdoby, rzeźby czy ręcznie robioną biżuterię. Będzie też loteria fantowa, porady diabetologiczne i mierzenie poziomu cukru we krwi, a także pokazy udzielania pierwszej pomocy. O godz. 15.00 przed budynkiem zagra Miejska Orkiestra Dęta, a o 19.15 zespół Niadara. Dzień zamknie pokaz ognia, który odbędzie się o godz. 20.00.

W Strzemieszycach WOŚP zagra w filii MBP przy ul. Ofiar Katynia. Tam od godz. 15.00 czekać będą m.in. występy artystyczne, zabawy i konkursy dla najmłodszych, sceniczne talenty zaprezentują uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i podopieczni stowarzyszenia „Otwarte serca” oraz fundacji „Godne życie”. Będą licytacje, o godz.19 zagra zespół After Midnight, a o godz. 20.00 dzień zostanie zwieńczony wspólnym odśpiewaniem „Barki”.

3. WOŚP 2019 W CZELADZI

WOŚP 2018 w Czeladzi – fot. MZ

Czeladź również będzie aktywnie uczestniczyć w 27. finale WOŚP. O godz.12.00 na terenach Parku Grabek odbędzie się IV czeladzki bieg „Policz się z cukrzycą”. Długość trasy będzie liczyć 5 km oraz 2,5 km (bieg i nordic walking). Wpisowe wynosi 30 zł i w całości trafia do puszek wolontariuszy WOŚP. Organizatorzy przewidują, że udział weźmie ok. 250 biegaczy i amatorów kijków.

Ciekawie zapowiada się także mecz pokazowy CKS-u Czeladź z Reprezentacją Śląska Oldbojów (o 11.00). Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. Mariusz Śrutwa, Janusz Bodzioch, Artur Opeldus i Bogdan Pikuta.

O godz. 16.00 na rynku ruszy orkiestrowa scena, na której czekać będzie wiele niespodzianek. Na scenie zobaczymy m.in. młodych wykonawców skupionych wokół projektu „Czeladź śpiewa”, a także Power Of Trinity i Big Day.

Tradycyjnie o 20.00 rozbłyśnie symboliczne „światełko do nieba” i zabrzmi słynny hymn WOŚP. – WOŚP to wspaniała inicjatywa, która doceniana jest na całym świecie i wytwarza w ludziach bardzo pozytywne emocje. Jestem przekonany, że czeladzianie znów okażą hojność i jak co roku zameldujemy Jurkowi Owsiakowi o nowym rekordzie naszego miasta pod względem zebranych środków – zapewnia burmistrz Zbigniew Szaleniec.

4. WOŚP 2019 W BĘDZINIE

WOŚP 2018 Będzin – fot. Będzin Górą/Facebook

W królewskim mieście granie z orkiestrą Jurka Owsiaka rozpocznie się o godz. 10:00. Wówczas w Szkole Podstawowej nr 10 będzie można oddać krew, a także wylicytować ciekawe gadżety i zakupić słodkości. Zabawa potrwa tu do godz. 14:00.

Następnie, mieszkańcy przenieść się będą mogli do Grodżca, gdzie jak co roku finał odbędzie się w filii Ośrodka Kultury, w którym wezmą udział Szkoły Podstawowe nr 3 i 6 oraz Przedszkola Miejskie nr 14 i 15. W godzinach 14.00-16.00 zaplanowano tam licytacje, kawiarenkę, loterię oraz występy uczniów i przedszkolaków.

Dodatkowo, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy będzie można wesprzeć już w czwartek w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie o godz. 16:30 odbędzie się bal karnawałowy, licytacja gadżetów sportowych oraz sklepik z drobnymi upominkami.

Tego samego dnia WOŚP będzie można wesprzeć w Przedszkolu Miejskim nr 13, gdzie o 16:30 ruszy sprzedaż wypieków, loteria fantowa czy wiele innych atrakcji dla najmłodszych oraz zaproszonych gości.

Wsparcie dla orkiestry będzie także okazać w piątek w Szkole Podstawowej nr 11, gdzie zaplanowano loterie, kawiarenkę oraz występy uczniów.

5. WOŚP 2019 W WOJKOWICACH

WOŚP 2018 w Czeladzi – fot. MZ

Z orkiestrą Jurka Owsiaka grają również Wojkowice. Impreza rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali widowiskowej MOK-u. Na scenie pojawią się zespoły muzyczne i taneczne oraz wokaliści – GSS Funky Band, Milena Wiśniewska, Arabeska, Otherside i Color Bears Team.

6. WOŚP 2019 W SIEWIERZU

WOŚP 2018 w Czeladzi – fot. MZ

Mieszkańcy Siewierza bawią się na rynku. Początek o godz. 16.00. W programie m.in. występ Orkiestry Dętej OSP Siewierz i młodzieży szkolnej. W 17.00 odbędzie się koncert Geska, a o 18.30 zagra Redlin. Będą też konkursy z nagrodami i tradycyjne „światełko do nieba”.

7. WOŚP 2019 W SŁAWKOWIE

WOŚP 2017 w Sosnowcu – fot. Paweł Leśniak

Kolejnym zagłębiowskim miastem, które aktywnie gra i wspiera Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jest Sławków. Będzie się działo!

Od godzin przedpołudniowych motocykliści z Road Falcon będą częstować mieszkańców ciepłym posiłkiem, harcerze ze Złotej Ósemki nie tylko będą kwestować, ale pomogą także w organizacji finału, a morsy zażyją lodowatej kąpieli, aby rozgrzać serca darczyńców.

O godzinie 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczną się pokazy, występy artystyczne, bezpłatne badania i licytacje. Ruszy również Wielka WOŚP-owa Loteria Fantowa. Wielki finał zakończy się tradycyjnym „światełkiem do nieba”.

8. WOŚP 2019 W ZAWIERCIU

WOŚP – fot. archiwum prywatne

13 stycznia na ulicach Zawiercia, podczas 27. Finału WOŚP, pojawi się 80 wolontariuszy, którzy będą kwestować na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

W tym roku miejski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się głównie na hali OSiR przy ul. Blanowskiej 40. Tam znajdzie się większość atrakcji, a także odbędą się koncerty. Wydarzenie w tym miejscu rozpocznie się o godz. 13:50.

Na początek organizatorzy przygotowali przedstawienie dla dzieci „Fabryka śniegu” (godz. 14:00). Następnie, o godz. 15:00 energetyczną zumbę poprowadzą Anna Łagiewka oraz Martyna Gawlik. O 15:40 odbędzie się pokaz prawdziwej magii. Kilkanaście minut później rozpocznie się występ zespołu Menelaos (16:20, Freaky Boys (17:25) oraz zespołu Rompey (18:40). Zwieńczeniem będzie światełko do nieba. W tym roku zrezygnowano jednak z pokazu fajerwerków, w zamian uczestnicy wydarzenia będą mogli podziwiać fireshow przygotowany przez ArtTerrorBallet, zaplanowane na godz. 20:00.

Oprócz tego, na mieszkańców czekają również atrakcje towarzyszące. Mieszkańcy przez cały dzień korzystać będą mogli z lodowiska OSiR przy ul. Wierzbowej. Od 10 do 12 dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnej nauki pływania na krytej pływalni przy ul. Pomorskiej 61. Również o 10:00 rozpocznie się turniej tenisa stołowego w hali OSiR III. Natomiast, o 12:00, na stadionie OSiR zaplanowano Orkiestrowy kulig (tylko z własnymi sankami).

Ponadto, na uczestników wydarzenia czeka m.in. spotkanie miłośników starej motoryzacji – Zawierciańskie Klasyki Nocą, pokaz ratownictwa wysokościowego w wykonaniu specjalistycznej grupy z OSP Ogrodzieniec i jednostki OSP Marciszów, wystawa sprzętu wojskowego, strzelnica ASG, nauka udzielania pierwszej pomocy, wystawa sprzętu strażackiego, cięcie wraku samochodu specjalistycznym sprzętem, pokaz szczudlarzy, licytacje, badanie poziomu cukru i ciśnienia tętniczego czy dmuchana zjeżdżalnia.