W niedzielę, 13 stycznia, w całym kraju gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze będą zbierane na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

W trakcie 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

– System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Przy takich problemach sprawa wyposażenia oddziałów często schodzi na dalszy plan. A kiedy damy się zbyt mocno wyprzedzić rozwojowi medycyny na świecie, nadrobienie braków może być trudne i bardzo kosztowne. Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej – mówi Jerzy Owsiak.

Sprzęt WOŚP w sosnowieckim szpitalu – fot. MZ
Sprzęt WOŚP w sosnowieckim szpitalu – fot. MZ

W Polsce funkcjonuje blisko 50 takich szpitali

WOŚP wspiera także m.in. Sosnowiecki Szpital Miejski. – Tylko w 2018 roku Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał sprzęt o wartości ponad 400 tysięcy złotych, w tym m.in. urządzenie do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków, kardiotokografy i stanowiska do resuscytacji noworodków. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy nasza placówka zyskała wysokiej klasy sprzęt medyczny, a my możemy w jeszcze szerszym zakresie nieść pomoc najmniejszym. To nieoceniona pomoc – mówi Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

W sumie, od 2013 roku, szpital otrzymał sprzęt o wartości ponad 1,2 mln złotych. Są to takie urządzenia, jak inkubatory, kardiomonitory, kardiomonitor, inhalatory, a nawet łóżka elektryczne.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zagłębie Dąbrowskie gra z WOŚP! Co przygotowały nasze miasta?