Coraz więcej miejsc w sosnowieckim Żłobku Miejskim. W tym roku do 306 miejsc dołączy kolejnych 50. Powstanie też kolejny oddział.

Nowy oddział będzie mieścił się w budynku ZSO nr 3 przy ul. Piłsudskiego. Znajdzie się w nim miejsce dla 25 dzieciaków. – Po otwarciu oddziału w Zagórzu przy ul. Białostockiej oraz na Juliuszu, tym razem otworzymy oddział na Starym Sosnowcu, w budynku, gdzie mieści się m.in. Liceum im. Bolesława Prusa. W sumie budowa nowego oddziału wyniesie prawie 1,5 mln zł, z czego 500 tys. to dofinansowanie z rządowego programu „Maluch” – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rozbudują kolejne żłobki

To jednak nie koniec planów. Rozbudowane zostaną również oddziały przy ul. Wojska Polskiego (Niwka) i przy ul. Białostockiej (Zagórze).

W przypadku oddziału w Niwce przyjętych zostanie o 15 dzieci więcej niż dotychczas, z kolei oddział w Zagórzu powiększy się o 10 miejsc. Koszt rozbudowy oddziału żłobka w Niwce to kwota 400 tys. zł, natomiast przy ul. Białostockiej – 30 tys. zł.

– W obu przypadkach otrzymaliśmy dofinansowanie. W przypadku Niwki to kwota 300 tys. zł, a jeśli chodzi o Zagórze to 24 tys. zł. Ponadto otrzymaliśmy 4 tys. zł na zapewnienie funkcjonowania dodatkowych miejsc w oddziale w Zagórzu. W sumie kwota dofinansowania z programu „Maluch” wyniesie ponad milion złotych, ponieważ oprócz środków na rozbudowę otrzymaliśmy także prawie 159 tys. zł na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z wcześniejszych edycji programu – przekazała Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca.

Sosnowieccy urzędnicy podkreślają, że w latach 2010-2016 z programu „Maluch” w sumie miasto otrzymało na stworzenie nowych miejsc w Żłobku Miejskim nieco ponad milion złotych, a więc tyle, ile z programu „Maluch 2018”.

Obecnie Żłobek Miejski w Sosnowcu posiada 306 miejsc. W tym roku liczba ta wzrośnie do 356.

Powstają też Kluby Dziecięce

Z początkiem roku w Sosnowcu rozpoczął także działalność pierwszy w mieście Klub Dziecięcy. Mieści się on w budynku Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13.

– Klub Dziecięcy świadczy usługi opieki nad 15 dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia. Miesięczny koszt za opiekę nad dzieckiem wynosi 50 zł miesięcznie Placówka jest czynna w godzinach 7.00-20.00 od poniedziałku do piątku zgodnie z deklaracjami rodziców, którzy mogą zostawiać swoje pociechy na pięć godzin w ciągu dnia. To kolejna alternatywa dla rodziców, którzy wracają na rynek pracy – podkreśla Anna Jedynak.

Jak dodaje wiceprezydent, niebawem zostanie otwarty kolejny Klub Dziecięcy. Tym razem przy ul. Targowej w centrum Sosnowca.

Co z niepublicznymi żłobkami?

Miasto współpracuje też ze żłobkami niepublicznymi, w których w tym roku liczba miejsc ma wzrosnąć o 131. Obecnie miejsca w żłobkach niepublicznych współpracujących z miastem są dofinansowywane kwotą 500 zł, przy zastrzeżeniu, że opłata dla rodziców nie może przekroczyć w nich 300 zł.

Według informacji wiceprezydent Jedynak ogółem w Sosnowcu, łącznie z placówkami niepublicznymi działa obecnie ok. 600 miejsc opieki dla najmłodszych. W 2019 roku liczba ta ma wzrosnąć do 800.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Ile wyniesie dopłata na dziecko w żłobkach i klubikach? O tym zdecydują radni