W czerwcu, w parku Sieleckim w Sosnowcu, uruchomiona zostanie Aleja Zasłużonych Zagłębiaków. Jako pierwszy pojawi się młody Jan Kiepura.

3 czerwca, w czasie Dni Sosnowca, w starej części parku Sieleckiego odsłonięta zostanie rzeźba przedstawiająca młodego Jana Kiepurę. Tym samym uruchomiona zostanie Aleja Zagłębiaków. W przyszłości pojawiać się tam będą rzeźby kolejnych wybitnych na całym świecie Zagłębiaków.

– 115 lat miasta to doskonała okazja, by takie szczególne miejsce powstało. Mówiło się o tym już od dawna i teraz wreszcie słowa te będzie można przekuć w czyny – powiedział prezydent Arkadiusz Chęciński.

Jeden już stoi na „Patelni”

Sosnowiec centrum – fot. AR
Sosnowiec centrum – fot. AR

Jak zapewniają pomysłodawcy, rzeźba Jana Kiepury nie będzie kopią pomnika, który znajduje się na sosnowieckim Placu Stulecia (popularnej „Patelni”).

– Rzeźba w parku Sieleckim będzie przedstawiać młodego Janka Kiepurę. Ma ona nawiązywać do młodych lat naszego wybitnego sosnowiczanina – zapewnia prezydent Chęciński.

Karlik, Karolinka, a teraz młody Janek

Ławeczki Karlika i Karolinki w Chorzowie - fot. mat. Roberta Sobocińskiego
Ławeczki Karlika i Karolinki w Chorzowie – fot. mat. Roberta Sobocińskiego

Autorem rzeźby przedstawiającej Jana Kiepurę jest znany artysta-rzeźbiarz Robert Sobociński, twórca wielu poznańskich pomników. Jest autorem m.in. pomnika Starego Marycha przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu, ławeczki Henryka Sienkiewicza w Łukowie, a także pomników Polskich Sił Zbrojnych w Birmingham i Fryderyka Chopina w Manchesterze w Wielkiej Brytanii oraz Dantego Alighierii w Bar Le Duck we Francji. Jego prace można również podziwiać w województwie śląskim. Robert Sobociński jest bowiem autorem popularnej ławeczki Karlika i Karolinki w Ogrodzie Róż w Parku Śląskim w Chorzowie.

Będzie konkurs na nazwę?

Rzeźba Jana Kiepury będzie pierwszą, która pojawi się w tzw. Alei Zasłużonych Zagłębiaków. Jak przyznaje prezydent miasta, nazwa ta nie jest jeszcze oficjalna.

– Aleja Zagłębiaków nie jest oficjalną nazwą tego miejsca. Być może poprosimy mieszkańców o zdanie i ogłosimy konkurs na nazwę naszej alei – zapowiada.

Co na to mieszkańcy Zagłębia?

– Aleja Zasłużonych Zagłębiaków lub tzw. Galeria Wybitnych Zagłębiaków to doskonała inicjatywa, dzięki której wzrośnie świadomość mieszkańców całego Zagłębia o wybitnych osobistościach naszej małej ojczyzny. Wybór rzeźby Jana Kiepury jako start inicjatywy wydawał się oczywisty. Według mnie kolejnymi Zagłębiakami w alei powinni być m.in. Jan Ciszewski, Konstanty Ćwierk, Władysław Szpilman oraz Stanisław Jędryka. W tworzeniu alei konieczny jest udział mieszkańców całego Zagłębia – proponuję przeprowadzenie konsultacji dotyczących kolejnych postaci w Alei Zasłużonych Zagłębiaków – powiedział nam Mateusz Wiatr, lokalny społecznik i inicjator Zagłębiowskiej Akademii Liderów.