Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Jaworznie. Jej budowa ma się rozpocząć w czwartym kwartale 2021 roku, a pierwsze elektryki mają zjechać z taśmy montażowej w 2024 roku.

Symboliczne „wbicie łopaty” pod inwestycję jest planowane w roku 2021. Dzięki nowej fabryce pracę znajdzie tu ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie w Jaworznie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów. Produkcja aut rozpocznie się w 2024 roku.

Wokół projektu udało nam się zjednoczyć partnerów z wielu instytucji. Dzięki połączeniu ich zaangażowania i potencjałów plan budowy fabryki zyskał realny kształt. Teraz wszystkie strony muszą intensywnie działać, aby doprowadzić do finalizacji projektu – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Jaworznie – fot. Tomasz Żak/UMWS

Z rządowym wsparciem

Minister zapowiedział również rządowe wsparcie projektu, ze względu na jego strategiczne znaczenie. – Wiele krajów wspiera kluczowe dla ich gospodarek projekty. Państwo, które myśli perspektywicznie, potrafi dostrzec rynkowe „momentum” i zdefiniować strategiczne obszary umożliwiające rozwój gospodarczy kraju. Takim właśnie jest projekt polskiej marki samochodów elektrycznych – podkreśla

Wspieramy takie projekty jak budowa fabryki Izera w województwie śląskim, gdyż jest to strategiczne działanie łączące rozwój gospodarczy z troską o ekologię i czyste powietrze – deklaruje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Jaworznie – fot. Tomasz Żak/UMWS

Dlaczego Jaworzno?

Dlaczego wybrano akurat Jaworzno. Pod uwagę brano w sumie ponad 30 lokalizacji. – Kluczową rolę odgrywały takie czynniki, jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsce – tłumaczy Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Jaworznie – fot. Tomasz Żak/UMWS

Korzyści dla miasta

Prezydent Jaworzna podkreśla, że powstanie fabryki w mieście to same korzyści i dodatkowe wpływy do budżetu. – To w naszym mieście na drogi wyjechał pierwszy autobus elektryczny w Polsce. Byliśmy także nominowani do prestiżowej nagrody EU Urban Road Safety Award. Fabryka pierwszego polskiego samochodu elektrycznego doskonale wpisuje się w nasze działania i mamy nadzieję, że będzie pociągać za sobą kolejne szanse na rozwój naszych przedsiębiorców i mieszkańców – przekonuje prezydent Paweł Silbert.

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Jaworznie – fot. Tomasz Żak/UMWS

Fabryka w Jaworznie będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której 60 proc. dotychczasowych inwestorów należy do branży automotive. Znane marki w KSSE to m.in.: Opel Manufacturing Poland, FCA Poland, NGK Ceramics Polska, Brembo Poland, Isuzu Motors Polska, Guardian Częstochowa, ZF TRW Poland, Electrolux, Roca, SK Innovation czy Nexteer Automotive.

Tu, na terenie KSSE, funkcjonuje znaczna część firm produkujących komponenty do samochodów. Nasi inwestorzy mogą stać się partnerami Izery i pomóc w tworzeniu lokalnego łańcucha dostaw. Jesteśmy motorem branży automotive – zaznacza Janusz Michałek, prezes KSSE.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Fabryka polskiego samochodu elektrycznego może powstać w Jaworznie