Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup 32 elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania. Pojazdy trafią do PKM w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu oraz Świerklańcu.

Spośród 32 autobusów 27 pojazdów będzie 12-metrowych, a 5 przegubowych o długości 18 metrów. Termin składania ofert to 5 maja. Pierwsze pojazdy mogą trafić do GZM w połowie przyszłego roku, a pozostałe najpóźniej do końca marca 2023 roku. Pojazdy, po 8, zostaną rozdzielone między samorządowych przewoźników z terenu GZM: trafią do Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Świerklańcu. Koszt inwestycji to 120 mln zł, z czego 80 mln zł to dofinansowanie otrzymane w ramach programu GEPARD II.

GZM kupi autobusy elektryczne

Metropolia kupi też 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. Ponadto w sześciu miastach zostanie wybudowanych 9 stacjonarnych ładowarek – po jednej w Katowicach, Tarnowskich Górach, Mikołowie, Będzinie, Sosnowcu oraz cztery w Gliwicach.

Metropolia ubiega się także o dofinansowanie zakupu 20 pojazdów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. – W tej sprawie trwa aktualnie ocena wniosku złożonego do programu „Zielony Transport Publiczny”. Projekt ten będzie pilotażem, stanowiącym pierwszy etap we wdrażaniu i upowszechnianiu transportu publicznego napędzanego wodorem na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wyjaśnia Kamila Rożnowska, rzeczniczka GZM. – Gdy te planowane zakupy zostaną sfinalizowane, to nawet co piąty autobus, jeżdżący pod szyldem ZTM, będzie napędzany niskoemisyjnym paliwem. Uwzględniając w tym zestawieniu również tramwaje (300) i trolejbusy (25), wtedy co trzeci pojazd na drogach GZM będzie zasilany paliwem alternatywnym – dodaje.

Przypomnijmy, że na dostawę łączenie 24 autobusów elektrycznych, które zostały kupione dzięki dotacji z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, czekają również PKM Sosnowiec (14) i PKM Gliwice (10).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Na ulicach miasta pojawią się nowe autobusy elektryczne