Wyścig 77. Tour de Pologne 2020 będzie pierwszym wyścigiem etapowym w tegorocznym kalendarzu UCI World Tour. Kolarze będą rywalizować w dniach 5-9 sierpnia. Tym razem zaplanowane jest nie siedem, a pięć etapów. W jakich miastach odbędzie się tegoroczne Tour de Pologne?

Tegoroczne Tour de Pologne odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia i będzie pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej.

Wiadomo, że są nowe czasy i okoliczności, ale zrobimy wszystko, żeby nasz narodowy wyścig kolejny raz stał się wizytówką Polski. Chcemy stworzyć imprezę, na którą będą zwrócone oczy całego świata. Pokażemy, że można, że warto, a sport znowu da całemu światu piękny sygnał do działania – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Zawodnicy rywalizację rozpoczną na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a zakończą na rynku w Krakowie.

1. Etap I: Chorzów – Katowice (195,8 km)

Pierwszy etap Tour de Pologne 2020 – fot. mat. pras.

77. Tour de Pologne rozpocznie się na Stadionie Śląskim – wielofunkcyjnej arenie położonej w woj. śląskim. Pierwszy etap to dynamiczny i wymagający odcinek o długości 196 kilometrów. Krótko po starcie kolarze powalczą na Lotnej Premii LOTTO w Piekarach Śląskich, a na 80. kilometrze na Lotnej Premii LOTTO w malowniczym Ogrodzieńcu. Tam trasa zakręca na zachód, a przed kolarzami Premia Specjalna w Sosnowcu oraz Lotna Premia LOTTO w Siemianowicach Śląskich. W Katowicach na kolarzy czekają trzy rundy po 16 kilometrów każda, dwie Górskie Premie PZU IV kategorii oraz sprinterski finisz przy Spodku.

2. Etap II: Opole – Zabrze (151,5 km)

Drugi etap Tour de Pologne 2020 – fot. mat. pras.

Drugi etap to szybki, ale trudny technicznie odcinek z Opola do Zabrza, na którym o zwycięstwo powinni walczyć sprinterzy. Na trasie znajduje się jeden bardzo wymagający podjazd – Góra Świętej Anny, gdzie znajduje się Premia Górska PZU II kategorii. Następnie kolarze powalczą na dwóch Lotnych Premiach LOTTO – Strzelce Opolskie oraz Ujazd i zawitają do Zabrza. Tam będą mieli do pokonania trzy rundy po sześć kilometrów, a finisz znajduje się tradycyjnie przy Arenie Zabrze.

3. Etap III: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)

Trzeci etap Tour de Pologne 2020 – fot. mat. pras.

Trzeci etap rozpocznie się w Wadowicach, mieście urodzin świętego Jana Pawła II. W ten sposób 77. Tour de Pologne nawiązuje do setnej rocznicy urodzin papieża. Trzeci etap to także pierwsze poważne góry w tegorocznym wyścigu. Na trasie znajdują się trzy Górskie Premie PZU drugiej kategorii Wielka Puszcza oraz po dwie Górskie Premie PZU pierwszej kategorii – Kocierz i Przełęcz Przegibek, a także dwie Lotne Premie LOTTO w Wilkowicach i Łodygowicach. Przed finiszem peleton pokona trzy rundy w Bielsku-Białej, a partnerem mety jest województwo śląskie.

4. Etap IV: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)

Czwarty etap Tour de Pologne 2020 – fot. mat. pras.

Czwarty, królewski etap Tour de Pologne, to prawdziwe wyzwanie nawet dla najlepszych górali. Trasa etapu liczy 153 kilometry, a kolarze wystartują sprzed kompleksu BUKOVINA Resort, stałego partnera wyścigu. Do pokonania będą mieli trzy rundy po 48,5 km każda. Na każdej znajdują się również po dwie Górskie Premie PZU pierwszej kategorii – Ściana HARNAŚ oraz Ściana BUKOVINA. Po pokonaniu sześciu niezwykle wymagających podjazdów kolarze zafiniszują w Bukowinie Tatrzańskiej. Ten etap może być decydujący w walce o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

5. Etap V: Zakopane – Kraków (188 km)

Piąty etap Tour de Pologne 2020 – fot. mat. pras.

Finałowy etap 77. Tour de Pologne rozpocznie się w Zakopanem, stolicy polskich Tatr. Tuż po starcie na kolarzy czeka Górska Premia PZU drugiej kategorii Ząb, a później Lotna Premia LOTTO w Czarnym Dunajcu. Na trasie znajdują się także Górska Premia PZU pierwszej kategorii Krowiarki oraz drugiej kategorii Góra Makowska. Później trasa wiedzie w dół, w stronę Krakowa, gdzie zakończy się 77. Tour de Pologne. Zanim to nastąpi kolarze pokonają trzy rundy po 4 kilometry każda i zafiniszują przy Błoniach.