Słowak Peter Sagan wygrał pierwszy etap Tour de Pologne z metą w Krakowie i został liderem wyścigu. Najlepszy z Polaków – Paweł Franczak – był ósmy.

Na trasę pierwszego etapu 74. Tour de Pologne wyruszyło 153 kolarzy. W peletonie fani kolarstwa mogli zobaczyć mnóstwo gwiazd z Rafałem Majką, Peterem Saganem (obaj Bora – Hansgrohe) i Vincenzo Nibalim (Bahrain – Merida) na czele. Pierwszego dnia peleton miał do pokonania 130 kilometrów lekko pofałdowanej trasy.

Najlepszy okazał się Peter Sagan. Drugie miejsce zajął Caleb Ewan, a trzecie Danny van Poppel. Chwilę wcześniej doszło do małej kraksy, w której ucierpiało kilku zawodników, w tym m.in. Marek Rutkiewicz.

– To nie było łatwe zwycięstwo. Chyba miałem szczęście, że etap był tak krótki, bo tylko 130 km. Nie ścigałem się przez trzy tygodnie i myślałem, że będę potrzebował czasu, by się rozkręcić. Udało się wygrać. Dziękuję kolegom z drużyny, którzy cały dzień pracowali z przodu peletonu – powiedział Peter Sagan. – Nie wiem, ile czasu utrzymam się na pozycji lidera. Patrzymy dzień po dniu, jaka będzie sytuacja. Przed nami trudne etapy i myślę, że tam do głosu dojdzie Rafał Majka – dodał.

Peter Sagan zwycięzcą pierwszego etapu Tour de Pologne – fot. Szymon Gruchalski
Peter Sagan zwycięzcą pierwszego etapu Tour de Pologne – fot. Szymon Gruchalski

Kto najlepszy z Polaków?

Najlepszy z Polaków – Paweł Franczak – zajął ósme miejsce. To bardzo dobry rezultat 26-latka, który na finiszu nie mógł liczyć na dużą pomoc swojej drużyny. Rafał Majka był 103.

Sagan faworytem

Peter Sagan jest jednym z faworytów 74. Tour de Pologne. Słowak jechał w tegorocznym Tour de France, ale na jednym z pierwszych etapów został zdyskwalifikowany za uderzenie rywala łokciem.

Co następnego dnia?

Jutro kolarzy czeka kolejny pagórkowaty etap, który zakończy się pojedynkiem sprinterów. Odcinek z Tarnowskich Gór do Katowic będzie liczył 142 km.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 74. Tour de Pologne.

Etapy 74. Tour de Pologne:

1. etap (29 lipca 2017): Kraków – Kraków (137 km)
2. etap (30 lipca 2017): Tarnowskie Góry – Katowice (142 km)
3. etap (31 lipca 2017): Jaworzno – Szczyrk (161 km)
4 etap (1 sierpnia 2017): Zawiercie – Zabrze (238 km)
5. etap (2 sierpnia 2017): Olimp Nagawczyna – Rzeszów (130 km)
6. etap (3 sierpnia 2017): Wieliczka – Zakopane (189 km)
7. etap (4 sierpnia 2017): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (132 km)