Słuchowisko muzyczno-dokumentalne, które będzie emitowane w tramwaju kursującym między Katowicami i Sosnowcem przygotują wspólnie Teatr Śląski w Katowicach i Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Rusza projekt „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie”.

„Co najlepszego może spotkać Cię w Sosnowcu? Autobus do Katowic”. Albo, z drugiej strony: „w Katowicach jest świeże powietrze. Trzeba je tylko dobrze pogryźć”. To mało śmieszne żarty, które są oznaką wciąż istniejącej niechęci mieszkańców Śląska i Zagłębia. Wychodząc naprzeciw zadawnionym animozjom Teatr Zagłębia i Teatr Śląski nawiązują bliską współpracę, by wspomóc proces rozbrajania i przepracowywania regionalnych podziałów.

Zależy nam, by szukać tego co nas łączy, a nie dzieli. Wierzymy, że teatr powinien spełniać istotne funkcje społeczne. Nie tylko prezentować wysokiej jakości ofertę kulturalną, ale też budować wspólnotę, zwracać uwagę na lokalne problemy, tworzyć przestrzeń otwartą. Teatr posiada niezwykłą umiejętność budowania wspólnoty – jego istota polega na wspólnym przeżywaniu, wspólnym uczestnictwie w żywej kulturze – mówi Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Konferencja prasowa dyrekcji Teatru Zagłębia przed nowym sezonem – fot. MZ
Konferencja prasowa dyrekcji Teatru Zagłębia przed nowym sezonem – fot. MZ

W ramach wspólnego projektu „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie” do końca roku zaplanowano dwa działania – słuchowisko muzyczno-dokumentalne oraz wymianę spektakli między Teatrem Zagłębia i Teatrem Śląskim. Słuchowisko zostało osadzone w lokalnych, przedwojennych tradycjach muzycznych i będzie emitowane m. in. w łączącym Sosnowiec i Katowice tramwaju. Do realizacji audycji zostali zaproszeni muzycy związani z oboma regionami: Hańba!, Śląsk Folkowy, Fanga Zbuntowany Śląsk oraz aktorzy katowickiego i sosnowieckiego teatru.

Premierowy przejazd tramwaju, w którym będzie można wysłuchać słuchowiska, odbędzie się 11 października o godz. 17.00 z przystanku pod Teatrem Śląskim. Tramwaj zawiezie widzów do Teatru Zagłębia na gościnny spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka – „Piąta strona świata”. Przedstawieniem z Zagłębia, które zagości w Teatrze Śląskim 19 grudnia, będzie „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka. Pełen rozkład jazdy tramwaju będzie można znaleźć na plakatach, ulotkach oraz stronach internetowych obu teatrów.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu – fot. Maciej Stobierski
Teatr Zagłębia w Sosnowcu – fot. Maciej Stobierski

– Mamy nadzieję, że dzięki nawiązaniu do lokalnej kultury i historii, zbudujemy w mieszkańcach Śląska i Zagłębia pozytywne poczucie tożsamości i dumy z tradycji wspólnego regionu – kontynuuje Iwona Woźniak.

Teatr Zagłębia i Teatr Śląski planują już kolejne działania w ramach projektu „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie””. Ich premiera przewidywana jest w przyszłym roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Premiery, wymiana spektakli, słuchowisko i pszczoły. Nowy sezon w Teatrze Zagłębia