Teatr Zagłębia w Sosnowcu zakończył sezon i zrobił sobie krótką przerwę. Widzowie mogą jednak spać spokojnie. Wkrótce czeka na nich wiele nowości.

Zakończył się sezon teatralny, który był przez pandemię koronawirusa był niezwykle trudny. W tym czasie w Teatrze Zagłębia udało się zaprezentować m.in. trzy nowe spektakle.

– Sezon artystyczny 2020/2021 był sezonem nietypowym i trudnym. Staraliśmy się wybrnąć z tej sytuacji i wydaje mi się, że wybrnęliśmy całkiem nieźle. Stworzyliśmy miejsce na platformie VOD, gdzie przy pomocy mediów elektronicznych utrzymaliśmy kontakt ze swoją dotychczasową publicznością, jak również pozyskaliśmy nowych widzów. Powstały także trzy premiery: „Ślub” w reż. Radosława Rychcika, „Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy oraz „Czas wypadł z ram” w reż. Jacka Kozłowskiego – opowiada Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

W mijającym już sezonie Teatr Zagłębia zrealizował również dwa projekty dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pierwszy to Teatralna Antologia Nowych Utopii – konkurs na cyfrowe dzieło, którego tematem były raje, utopie i światy doskonałe. Drugą realizacją było muzyczne słuchowisko traktujące o wspólnej historii Śląska i Zagłębia. Wzięli w nim udział aktorzy Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego oraz zespoły muzyczne: Hańba!, Kapela Dejcie Pozór, Fanga i Kapela Fedaków. Słuchowisko było jedną ze składowych projektu Zagłębie//Śląsk.

Widownia Teatru Zagłębia w Sosnowcu – fot. Maciej Stobierski

Przed nami festiwal, nowe premiery i konferencja

W lipcu czeka nas przerwa. Pracownicy teatru nie będą jednak próżnować. Co szykują dla nas po przerwie? – Plany Teatru Zagłębia są bardzo bogate. Zaczynamy już w sierpniu festiwalem LGPT, czyli Letnie Granie Przedstawień Teatralnych, stanowiącym przegląd tegorocznych premier naszego teatru. Nowy sezon otworzymy premierą w ramach projektu Zagłębie//Śląsk, będzie to spektakl „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reż. Roberta Talarczyka. Kolejną premierą będzie kryminał – „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego w reż. Szymona Kaczmarka. Na koniec roku planujemy dużą koprodukcję z Festiwalem Boska Komedia w Krakowie – kontynuuje Jacek Jabrzyk.

Oprócz zapowiadanego festiwalu i premier Teatr Zagłębia szykuje się do konferencji naukowej: strefy KON//TAKTU – strefy KON//FLIKTU, wpisanej w projekt Zagłębie//Śląsk, współorganizowanej z Katedrą Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego oraz Zagłębiowską Mediateką. Ogłoszony został również konkurs na realizację spektaklu teatralnego, skierowany do debiutujących reżyserek i reżyserów – Nowe Utopie: strefy kontaktu. Do dyspozycji zwycięskiej ekipy będzie zespół i scena Teatru Zagłębia oraz grant w wysokości 60 tysięcy złotych.

Projekt Zagłębie//Śląsk to współpraca dwóch teatrów: Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Śląskiego w Katowicach. Ma ona na celu budowanie świadomości wspólnoty obu regionów poprzez działania kulturalne. Oprócz konferencji naukowej i spektaklu Roberta Talarczyka na sosnowieckiej scenie zaplanowano szereg działań: mecz artystów i samorządowców z Katowic i Sosnowca, spacer historyczny szlakiem hałd oraz sosnowieckiej Nekropolii Czterech Wyznań, spektakl Jacka Jabrzyka na scenie Teatru Śląskiego i wiele innych.

Warto też dodać, że przez pięć kolejnych sezonów artystycznych Teatrem Zagłębia nadal kierować będzie Iwona Woźniak. Wspomagać ją będą Jacek Jabrzyk (zastępca dyrektora ds. artystycznych) oraz Magdalena Dyndat (zastępca dyrektora ds. finansowych).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Iwona Woźniak pozostaje dyrektorką Teatru Zagłębia