W województwie śląskim do ZUS wpłynęło już ponad 27 tys. wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy. Uchodźcy mogą ubiegać się o świadczenia dla rodzin po nadaniu numeru PESEL.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy wypłat: bieżący-do 31 maja tego roku oraz przyszły-od czerwca 2022r. do końca maja 2023r.

– Z województwa śląskiego wpłynęło do ZUS ponad 17 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla 26 tys. ukraińskich dzieci – na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również 10,3 tys. wniosków o świadczenie na 15,8 tys. dzieci – na kolejny okres wypłat – poinformowała Beata Kopczyńska, regionalna rzecznik prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.

Jak sytuacja wygląda w Zagłębiu?

Z terenu działalności Oddziału ZUS w Sosnowcu łącznie złożono 2,3 tys. wniosków na okres do końca maja tego roku i dotyczyły one ponad 2,8 tys. dzieci. Na drugi okres świadczeniowy, opiekunowie złożyli wnioski na potrzeby 2660 dzieci. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Sosnowca, a następnie z powiatu zawierciańskiego.

Świadczenie 500+ przysługuje uchodźcy, tylko i wyłącznie w czasie kiedy przebywa z dziećmi w Polsce. Aby złożyć wniosek należy posiadać numer PESEL opiekuna i dziecka, numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu oraz adres e-mail. Ponadto wnioski składane są drogą elektroniczną przy pomocy platformy ZUS(PUE).