W piątek, 11 czerwca, w sosnowieckim Teatrze Zagłębia odbędzie się premiera spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy na podstawie A. Czechowa.

Przed nami długo oczekiwana premiera sztuki „Komedia. Wujaszek Wania” przygotowanej przez Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimę. Będzie można ją zobaczyć już od 11 czerwca w sosnowieckim Teatrze Zagłębia.

– Sztuki Czechowa odczytuje się najczęściej bardzo serio, bardzo sentymentalnie i realistycznie, choć sam autor uparcie powtarzał, że pisze komedie. W położeniu swoich postaci podkreślał  absurd i żart, tak widział rzeczywistość, a sam śmiech miał dla niego oczyszczającą moc. Może faktycznie śmiech to jedyny skuteczny środek przeciwstawienia się otaczającej nas głupocie i złu? Nasze przedstawienie podąża tym tropem, piętrzymy zatem absurdy, humor i żarty. Chcemy dać widzom dużo radości – mówi Hubert Sulima, twórca spektaklu.

Próba medialna przed premierą spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” – fot. MZ

Premiera „Komedii. Wujaszka Wanii” w Teatrze Zagłębia

W spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” tytułowy bohater i jego rodzina tworzą pełen katalog dziwaków i nieszczęśników zamieszkujących rosyjską prowincję. Wszyscy oni po „czechowowsku” cierpią, miotają się, łudzą, marzą o innym, „lepszym” świecie, a jednocześnie trudno im dokonać jakiejkolwiek realnej zmiany w swoim życiu. Mają wrażenie, że nawet kiedy uda im się zrobić krok w jakąś stronę, to zawsze wychodzi głupio, nieporadnie i tak, że ostatecznie wszystko kończy się jeszcze gorzej niż na początku.

Próba medialna przed premierą spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” – fot. MZ

Szansą na zmianę staje się przybycie ze stolicy szwagra tytułowego Wujaszka – emerytowanego profesora Sjeriebriakowa i jego nowej żony Heleny. Wielbiony (i utrzymywany) przez całą rodzinę naukowiec przez długie lata był dla Wojnickich synonimem lepszego, elitarnego świata, dodawał ich życiu splendoru, a nawet był źródłem sensu ich egzystencji. Teraz zmuszeni zostają do konfrontacji swoich wyobrażeń i oczekiwań z realnością. Jesteśmy więc świadkami wielu prób i sposobów ucieczki przed nią: groteskowych awantur, szmirowatych romansów oraz wyznań wiary w głupkowate teorie i ideologie. Krótko mówiąc, jest dużo do śmiechu. Dużo i coraz więcej.

Próba medialna przed premierą spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” – fot. MZ

„Komedia. Wujaszek Wania” w Teatrze Zagłębia

W przedstawieniu „Komedia. Wujaszek Wania” grają: Maria Bieńkowska, Ryszarda Bielicka-Celińska, Beata Deutschman, Joanna Połeć, Mirosława Żak, Aleksander Blitek, Kamil Bochniak, Przemysław Kania/Tomasz Kocuj i Tomasz Muszyński. Reżyserem jest Jędrzej Piaskowski, dramaturgią i opracowaniem tekstu zajął się Hubert Sulima, scenografią i kostiumami Anna Met, światłem Monika Stolarska, zaś muzykę skomponował Jacek Sotomski.

Spektakl, oprócz pokazu premierowego, można zobaczyć również 12 i 13 czerwca, a także po przerwie wakacyjnej – we wrześniu.