Jan Kiepura patronem teatru? Władysław Szpilman w operze? – Wielcy Zagłębiacy zasługują na uhonorowanie ich twórczości nie tylko na arenie sosnowieckiej, ale ogólnopolskiej – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Kilkanaście dni temu radni wojewódzcy zadecydowali, że patronem lotniska w Pyrzowicach będzie Wojciech Korfanty. Wybitny Ślązak, który zasłużył się dla całego kraju. – To dobra decyzja i należy ją uszanować – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent stolicy naszego regionu zwraca jednak uwagę, że nie powinno się zapominać w województwie o wybitnych Zagłębiakach. – W Sosnowcu mamy też postaci, które zasługują na uhonorowanie nie tylko w naszym mieście, ale także w województwie i całej Polsce. Czy wybitny pianista, Władysław Szpilman, nie zasługiwałby na patronat nad jedną z sal w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach? Czy Jan Kiepura, uczestnik pierwszego powstania śląskiego i aktor czołowych teatrów świata, nie zasługiwałby na patronat nad np. Teatrem Rozrywki w Chorzowie? – pyta prezydent Chęciński.

PRZECZYTAJ: „Sercem sosnowiczanin, głosem obywatel świata”. Poznajmy Jana Kiepurę

Prezydent Sosnowca wysłał w tej sprawie list do marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, aby uhonorował tych dwóch, wielkich artystów. – Myślę, że podziały śląsko-zagłębiowskie i stereotypy z tym związane są od dawna nieaktualne. Przyznanie patronatów byłby doskonałym krokiem potwierdzającym tę tezę, a jednocześnie byłyby ukłonem w kierunku dwóch wielkich postaci oraz mieszkańców Zagłębia – podkreśla.

PRZECZYTAJ: Światowej sławy kompozytor. Poznajmy sylwetkę Władysława Szpilmana

Przy okazji Arkadiusz Chęciński zwraca uwagę, że żadna z sosnowieckich instytucji kultury nie jest dotowana ze środków wojewódzkich, a zarazem żadna z nich nie mieści się w Sosnowcu.

Skomentuj przez Facebook

13 KOMENTARZE

 1. Ktoś udaje naiwnego. To województwo nazywa się śląskie i nie jest o przypadek. Bielsko i Żywiec podjęły uchwały o ucieczce. Częstochowa też nie chce. I tylko Zagłębie zakochane bez pamięci. Jest takie przysłowie „służ mu wiernie to ci piernie”. Bezkręgowiec nie ugryzie ale nikt go nie lubi.

 2. 😎
  A jak tam remonty Piłsudskiego i Staszica (kontynuacje z zeszłego roku) -tramwajki śliskie obieszczały rok temu?
  Droga donikąd dalej spychana przez zabrynicznych – S-1 cała będzie super przejezdna a tylko w S-cu przez nich będą korki 🤮
  Ta buda po obozowisku cyganów z gejksy na Patelni to tak do zimy będzie zalegać? Brynole mają miejscówkę 👍

 3. Jeszcze 1dno. To nie wina prezydentów, to wina ludu tutejszego, prezydenci są odbiciem społeczeństwa. Zawsze. Jeżeli klękasz przed silniejszym to oczekujesz że słabszy klęknie przed tobą. Mowa już nie o polityce ale relacjach międzyludzkich. Rozglądnijcie się po osiedlach, firmach, sklepach jak my się tu do siebie odnosimy.

 4. „Przy okazji Arkadiusz Chęciński zwraca uwagę, że żadna z sosnowieckich instytucji kultury nie jest dotowana ze środków wojewódzkich, a zarazem żadna z nich nie mieści się w Sosnowcu.”
  Czy ktoś mógłby wytłumaczyć, mnie głupkowi, co poeta miała na myśli?

 5. Sosnowiec ma Szpilmana, Kiepurę, Jacka Cygana, a hanysy Mirka Szołtyska, niech teatr w Chorzowie nazwą sobie imienie tego wybitnego artysty, a od Jasia Kiepury wara!

 6. A czy Sosnowiec w jakikolwiek sposób upamiętnia swoich wybitnych obywateli?
  Kiepura ma pseudopomnik na placu bez nazwy i podrzędna ulicę; Szpilman etykietę na kamienicy; Cygan nic… więc może Panie Prezydencie zacznijmy do siebie a potem wymagajmy od innych.

 7. Ten numer z Kiepurą to kolejne błazeństwo na pokaz i tyle! Kolejny bo odnosimy wrażenie że ktoś celowo napuszcza naszego Prezydenta na takie idiotyzmy z których NIC nie wynika… a może Prezio w imieniu Sosnowca, ogłosi jakiś ogólnopolski protest w sprawie pogody lub braku opadów?

  Kiedyś, dawno dawno temu nazwanie lotniska imieniem Kiepury na /słusznie zapomnianym/ swoim prawie sakralnym portalu, usilnie lansował niedoszły radny, sosnowiecki aktywista. Robił to tak nachalnie że ktoś mu wyjaśnił logiczną i formalną niedorzeczność tego pomysłu – teraz aby dalej drażnić Ślązaków, wyskakuje nasz nieszczęsny „wódz miasta” – przecież to jakiś koszmar… kto z tego człowieka wpuszcza w maliny?

  W Wyborczej wrócił temacik byłego a teraz łysego parkingu po firmie która się obraziła i zabrała swoją kostkę brukową… i co ? i NIC ! PANIE PREZYDENCIE, KTO NA TO POZWOLIŁ?

  PRZED URUCHOMIENIEM TEGO PRYWATNEGO BIZNESU PARKINGOWEGO PLACYK PRZED SZPITALEM NIE BYŁ ŁYSY – DLACZEGO NIKT NIE WYEGZEKWOWAŁ PRZYWRÓCENIA STANU POPRZEDNIEGO?
  Może warto tym się zainteresować a nie przysrywaniem „władzy” z Katowic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here