Jan Kiepura patronem teatru? Władysław Szpilman w operze? – Wielcy Zagłębiacy zasługują na uhonorowanie ich twórczości nie tylko na arenie sosnowieckiej, ale ogólnopolskiej – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Kilkanaście dni temu radni wojewódzcy zadecydowali, że patronem lotniska w Pyrzowicach będzie Wojciech Korfanty. Wybitny Ślązak, który zasłużył się dla całego kraju. – To dobra decyzja i należy ją uszanować – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent stolicy naszego regionu zwraca jednak uwagę, że nie powinno się zapominać w województwie o wybitnych Zagłębiakach. – W Sosnowcu mamy też postaci, które zasługują na uhonorowanie nie tylko w naszym mieście, ale także w województwie i całej Polsce. Czy wybitny pianista, Władysław Szpilman, nie zasługiwałby na patronat nad jedną z sal w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach? Czy Jan Kiepura, uczestnik pierwszego powstania śląskiego i aktor czołowych teatrów świata, nie zasługiwałby na patronat nad np. Teatrem Rozrywki w Chorzowie? – pyta prezydent Chęciński.

PRZECZYTAJ: „Sercem sosnowiczanin, głosem obywatel świata”. Poznajmy Jana Kiepurę

Prezydent Sosnowca wysłał w tej sprawie list do marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, aby uhonorował tych dwóch, wielkich artystów. – Myślę, że podziały śląsko-zagłębiowskie i stereotypy z tym związane są od dawna nieaktualne. Przyznanie patronatów byłby doskonałym krokiem potwierdzającym tę tezę, a jednocześnie byłyby ukłonem w kierunku dwóch wielkich postaci oraz mieszkańców Zagłębia – podkreśla.

PRZECZYTAJ: Światowej sławy kompozytor. Poznajmy sylwetkę Władysława Szpilmana

Przy okazji Arkadiusz Chęciński zwraca uwagę, że żadna z sosnowieckich instytucji kultury nie jest dotowana ze środków wojewódzkich, a zarazem żadna z nich nie mieści się w Sosnowcu.