Rok 2022 jest wyjątkowy! W tym roku Sosnowiec obchodzi 120. rocznicę nadania praw miejskich. Dodatkowo mija 120. rocznica urodzin Jana Kiepury. To właśnie z tej okazji 16 maja odbędzie się Uroczysta Gala Operowo – Operetkowa.

Jan Wiktor Kiepura urodził się 16 maja 1902 roku w niewielkim domu przy ul. Majowej 6 w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, w rodzinie piekarza Franciszka Kiepury i Marii z domu Neuman. Jego rodzice byli bardzo w sobie zakochani. Matka, jako Żydówka, aby poślubić Franciszka, zdecydowała się przyjąć chrzest, co w tamtym okresie było dość odważnym posunięciem.

Jan Kiepura chodził do prywatnej szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w siedmioklasowej Męskiej Szkole Handlowej, która po odzyskaniu niepodległości została przemianowana na Gimnazjum Państwowe im. S. Staszica. Jak przedstawiają historycy, Kiepura nie był zdyscyplinowanym uczniem. W archiwach zachowały się różne uwagi na temat jego zachowania. Był bardzo ruchliwym chłopcem, wszędzie go było pełno. Należał m.in. do harcerstwa i uwielbiał grać w piłkę nożną. Grał nawet w klubie Victoria. Próbował także swoich sił w innych dyscyplinach sportu, np. boksie.

Szybko jednak okazało się, że jego największą pasją był śpiew. Niezwykły talent Kiepury sprawił, że ten coraz częściej zastanawiał się nad karierą artystyczną. Wszystkie spotkania i wydarzenia nie mogły obejść się bez śpiewu młodego tenora. Jego głos podobał się publiczności do tego stopnia, że zaczął publicznie występować w sosnowieckim kinie Sfinks.

Jego predyspozycje do śpiewania potwierdził znany artysta i pedagog prof. Wacław Brzeziński, do którego w 1920 roku zgłosił się sam Kiepura. – Na wyraźne życzenie pana Jana Kiepury niniejszym stwierdzam, że pan Jan, 18-letni młodzieniec, posiada głos tenorowy wielkiej piękności i siły – napisał w swojej opinii.

Największe sukcesy Jana Kiepury przypadają na lata trzydzieste. Prócz grania i koncertowania na deskach najpopularniejszych w Europie teatrów, zaczął występować w filmach. Zagrał w takich produkcjach, jak „Neapol, śpiewające miasto”, „Pieśń nocy”, „Zobaczyć cię muszę”, „Dla ciebie śpiewam” czy „Kocham wszystkie kobiety”.

Sympatię zjednywały mu improwizowane występy na świeżym powietrzu. Uwielbiał śpiewać na balkonach, placach, a nawet na dachach samochodów. Jan Kiepura zmarł nagle na atak serca w swoim mieszkaniu w Harrison 15 sierpnia 1966 roku i zgodnie z jego wolą został pochowany w Warszawie.

jan kiepura
Uroczysta Gala Operowo – Operetkowa z okazji 120. rocznicy urodzin Jana Kiepury – fot. mat. pras.

Uroczysta Gala Operowo – Operetkowa

16 maja w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu odbędzie się Uroczysta Gala Operowo – Operetkowa z okazji 120. rocznicy urodzin Jana Kiepury oraz nadania praw miejskich miastu Sosnowiec. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wezmą soliści: Grażyna Brodzińska, Edyta Piasecka, Adam Sobierajski, Łukasz Gaj i Dariusz Machej, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Wydarzenie poprowadzi Klaudia Carlos.

Bilety na uroczystą galę dostępne są na stronie internetowej.