Firma Nextbike będzie operatorem systemu rowerowego w Sosnowcu. Start wypożyczalni rowerowych zaplanowano na 1 czerwca.

Kilka dni temu (16 kwietnia) otwarto oferty na zarządzania wypożyczalniami rowerowymi w Sosnowcu. Jedyną ofertę złożyła firma Nextbike, która za swoje usługi zaproponowała prawie 458 tys. zł. Miasto chciało na ten cel przeznaczyć 520 tys. zł.

Do przetargu nie zgłosiła się żadna inna firma, dlatego to właśnie Nextbike Polska będzie operatorem sosnowieckiego systemu. Wypożyczalnie rowerów zaczną działać od 1 czerwca.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Metropolia ma oficera rowerowego. Kto nim został?

Przypomnijmy, że to jest już drugi przetarg. W pierwszym firma Nextbike Polska złożyła ofertę na 780 tys. zł i miasto zmuszone było unieważnić przetarg.

Przedmiotem umowy między miastem a Nextibe Polska jest kompleksowa usługa zarządzania, utrzymania i konserwacji systemu rowerowego w Sosnowcu. Umowa będzie obowiązywała przez dwa lata z wyłączeniem miesięcy zimowych (od grudnia do marca).

Firma Nextbike wybudowała już w Sosnowcu 9 wypożyczalni, które zostaną wyposażone w 130 rowerów, w tym 4 trójkołowe przystosowane dla potrzeb osób z dysfunkcją ruchu (po dwa przy Ślimaku i przy Górce Środulskiej) i 6 rowerów typu tandem (po dwa przy Ślimaku, przy Górce Środulskiej i w rejonie Egzotarium).

Stacje rowerowe powstały przy: ul. 3 Maja (w rejonie Ślimaka i parkingu przy kładce na Środuli), ul. Narutowicza (w rejonie ronda Ludwik i przy Poziomie450), ul. Teatralnej i Kościelnej (w rejonie kładki), ul. Wawel (w rejonie Zespołu Szkół Muzycznych), ul. 1 Maja (tuż obok ronda Zagłębia Dąbrowskiego), Alei Mireckiego (przy stadionie lekkoatletycznym) oraz ul. Piłsudskiego (obok Egzotarium).

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Pierwsze 30 minut będzie darmowe. Za jazdę od 31 do 60 minuty zapłacimy 1 zł. Druga godzina będzie kosztowała 2 zł, trzecia – 3 zł. Każda kolejna godzina jazdy do 12 godzin to wydatek 4 zł. Za niezwrócenie roweru do 12 godzin trzeba będzie zapłacić 200 zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rower metropolitalny we wszystkich miastach GZM?

Jak zapowiadają urzędnicy, płatności za wypożyczanie rowerów można będzie realizować m.in. kartami kredytowymi, szybkimi przelewami, SMS-ami oraz Śląską Kartą Usług Publicznych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Budujemy dla Was tylko sloganem politycznym? Rowerzyści z Sosnowca apelują do prezydenta