Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę z wykonawcą, który już w przyszłym roku odmieni centrum miasta. Na mieszkańców czeka kilka zmian.

Wkrótce centrum Sosnowca ma być bardziej przyjazne sosnowiczanom. Planowane zmiany mają na celu poprawę estetyki i funkcjonalności tego miejsca. MZZL podpisał umowę na remont placu Stulecia, który wygrała firma Remdom z Dąbrowy Górniczej, która inwestycję przeprowadzi za prawie 1,3 mln zł.

Prace firmy będą podzielone na dwa etapy. – Pierwszy z nich, który będzie trwał do stycznia, obejmie projekt koncepcyjny i wykonawczy. Po tym czasie przyjdzie pora na wejście w teren – wylicza Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

Prace na samej Patelni obejmą trzy obszary: dolne patio, skarpy przy ruchomych schodach oraz plac wokół pomnika Jana Kiepury. Miejsce to ma się zazielenić.

– U góry, przy pomniku, nawierzchnia zostanie rozebrana, wyremontowana, a teren dookoła będzie przygotowany pod zieleń. Murki oporowe przy ruchomych schodach również zostaną odmienione i przygotowań pod zieleń, ale chyba największą różnicę mieszkańcy odczują na dole – dodaje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Na samym dole nawierzchnia zostanie rozebrana i ułożona nowa, wykonawca stworzy nowy system odprowadzający wody opadowe, a w miejscu centralnym wydzielona zostanie wyspa z elementami małej architektury, m.in. ławkami.

– Prace zakończą się późną wiosną. Wykonawca przygotuje teren, a my wtedy zajmiemy się zielenią. Chcemy, aby na dole Patelni pojawił się symbol Sosnowca – sosna. Wierzę, że będzie to kolejny krok do ożywienia tego miejsca – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

CZYTAJ TAKŻE:

Plac Stulecia do zmiany. Patelnia ma się zazielenić