Sosnowiecki stadion lekkoatletyczny już długi czas nie cieszy się dobrym stanem. Wkrótce ma się to zmienić, prezydent Arkadiusz Chęciński ogłosił plan renowacji tego obiektu.
Sosnowiec odnosi wiele sukcesów w lekkoatletyce. Tylko w ostatnich 5 latach zawodnicy MKS-MOS Płomień Sosnowiec zdobyli 36 medali Mistrzostw Polski oraz 278 medali Mistrzostw Śląska i Mikroregiony, w tym głównie złote.
Początki stadionu
Stadion został zbudowany przez Miejski Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w 1934 roku. Został przejęty przez Klub Sportowy Włókniarz po II wojnie światowej. Na początku odbywały się tam treningi sekcji lekkoatletycznej.
Pierwszą modernizację stadion przeszedł w 2005 roku, kiedy to położono tartanową bieżnię i zbudowano zadaszoną trybunę. Następnie 4 lata później dobudowano budynek klubowy z parkingiem, magazyn sprzętu sportowego i sieciami zewnętrznymi, a cały teren ogrodzono.
W 2018 roku po kontroli komisji, zostały zakazane wszelkie zawody z powodu stanu bieżni. Na szczęście już w maju rozpoczęto zbierać dokumentację, a w listopadzie powstało pismo.
Plan przyszłej przebudowy
Wśród założeń jest wymiana oraz rozbudowa nawierzchni poliuretanowej, wymiana nawierzchni bieżni rozgrzewkowej, przebudowa zeskoczni istniejącej skoczni do skoku w dal i wymiana wyposażenia skoczni, budowa dwóch skoczni do skoku o tyczce oraz również dwóch do skoku wzwyż – wszystkie w nowej lokalizacji.
– Na istniejącej rzutni do rzutu młotem i dyskiem zostanie zamontowane nowe wyposażenie rzutni oraz wymieniona istniejąca podbudowa. Podobnie będzie na rzutni do pchnięcia kulą, która również zostanie przeniesiona – dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Szczegóły inwestycji
Inwestycja będzie kosztowała grubo ponad 7 mln złotych, a środki pochodzą z rządowego programu Sportowa Polska. Miasto otrzymało również 2,5 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ostateczna cena zostanie podana, kiedy wszystkie formalności zostaną sfinalizowane i ruszy przetarg.
Dzięki przebudowie, na obiekcie będzie można rozegrać zawody rangi IVA: mistrzostwa Polski o ograniczonym programie, U16, mityngi międzynarodowe i ogólnopolskie. Prace mogą ruszyć już w lutym 2022 roku i potrwają do października.