Smog nie jest nowym zjawiskiem. Mówi się o nim od dawna. Jednak tej zimy mówi się o nim zdecydowanie więcej niż do tej pory. Sosnowiec dołączył do miast, które poważnie traktują walkę ze smogiem. Kiedy zatem można spodziewać się realnej poprawy jakości powietrza w mieście?

Problem smogu nie jest postrzegany przez społeczeństwo jednoznacznie. Z jednej strony mamy przekonanych co do istnienia smogu i jego szkodliwości dla zdrowia, z drugiej strony, wiele osób uważa smog za problem społecznie i medialnie wykreowany, który stał się „modny”, wpisujący się w trend eko. Padają także argumenty, że w aglomeracji zagłębiowskiej i śląskiej smog istniał od czasów funkcjonowania przemysłu ciężkiego i był znacznie poważniejszym problemem niż współcześnie.

PRZECZYTAJ: Sosnowiec walczy ze smogiem

Niezależnie od przyjętych stanowisk i opinii na temat tego, czym jest smog, co go generuje i jakimi działaniami powinno się go ograniczać, większość osób zgadza się z faktem, że jest on szkodliwy, zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych. Aby temu zapobiec włodarze Sosnowca postanowili przeciwdziałać temu niebezpiecznemu zjawisku na różne sposoby.

PRZECZYTAJ: Czym właściwie jest smog? [KOMPENDIUM]

Sosnowiec, podobnie jak większość średnich i dużych miast w Polsce, ma problem ze smogiem. Dlatego szykuje się twarda walka o to, aby w mieście znów można było oddychać powietrzem dobrej jakości. Ogromne zanieczyszczenie zmusza do zdecydowanych działań w walce ze smogiem.

– Nie jest dobrze, ale jest lepiej niż w latach poprzednich, kiedy to emisja pyłowa wynosiła ponad dwa razy więcej – przekonuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wśród działań, jakie podjęło miasto, znajduje się przede wszystkim wyższe dofinansowanie na wymianę pieców węglowych, na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Dofinansowanie ma sięgać nawet 80 proc. kosztów inwestycji. W ten sposób miasto chce zachęcić do wymiany tanich pieców węglowych, tzw. kopciuchów, które mają największy wpływ na lokalny stan zanieczyszczenia powietrza i są głównym powodem tzw. niskiej emisji.

Nie bez znaczenia jest także współpraca z Zagłębiowskim Alarmem Smogowym czyli lokalnym stowarzyszeniem, które kształtuje lokalną świadomość o smogu. Wspólne działania wraz z obywatelami pokazują gotowość podjęcia dyskusji i otwarcia na 3. sektor.

PRZECZYTAJ: KZK GOP wprowadza darmową komunikację w czasie smogu

Równie istotnym czynnikiem jest edukacja i informowanie. Widać tu ogromny przełom w porównaniu do lat poprzednich. Obecnie informacje o jakości powietrza muszą znaleźć się w placówkach edukacyjnych i instytucjach samorządowych oraz na tablicach systemu dynamicznej informacji pasażerskiej KZK GOP. Ponadto, zarówno na pedagogów, jak i dzieci i młodzież czekają szkolenia, akacje i warsztaty, które pozwolą zapoznać się z dobrymi praktykami związanymi z zanieczyszczeniami pyłowymi powietrza.

Miłym zaskoczeniem było włączenie się KZK GOP i Kolei Śląskich w walkę ze smogiem, poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w czasie nasilenia emisji pyłów. Dodatkowo PKM Sosnowiec w ramach działań związanych z redukcją emisji zanieczyszczeń oraz redukcją emisji gazów cieplarnianych planuje zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego, w tym autobusów z napędem elektrycznym. Tym samym włączy się w akcję rozwoju elektromobilności w Polsce.

PRZECZYTAJ: W czasie smogu koleją pojedziemy za darmo

Na poprawę środowiska ma także pozytywnie wpłynąć budowa nowych ścieżek rowerowych i sieć wypożyczalni miejskich rowerów. Wiąże się to z budową buspasów i modernizacją istniejących centrów przesiadkowych. Wśród zmian zaplanowanych w centrum miasta znajdzie się także uciepłowienie ul. Modrzejowskiej, a także termomodernizacja obiektów w całym mieście.

Jednak czy podjęte działania wpłyną na jakość powietrza, jakim oddychamy? Czy wkrótce nasza aktywność na wolnym powietrzu będzie mogła odbywać się bez ograniczeń?

– Oczekujemy od wszystkich miast Zagłębia Dąbrowskiego efektywnych działań skutkujących w realnej perspektywie czasowej poprawą jakości powietrza w zimowym sezonie grzewczym. Najbardziej skuteczna metoda ograniczania smogu w regionie to szybka likwidacja kotłów „kopciuchów”. W samym Sosnowcu do likwidacji mamy ich około 16.000 szt. i na tych działaniach, jako najbardziej efektywnych powinniśmy się skupić – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. – Cieszy zapowiedź prezydenta miasta Sosnowiec w kwestii podniesienia wysokości dopłat dla osób likwidujących wysokoemisyjne piece na paliwa stałe – dodaje.

PRZECZYTAJ: Jest plan, jak walczyć ze smogiem

Warto zatem pamiętać, że smog to problem nas wszystkich. Choroby związane z fatalną jakością powietrza w Polsce zabijają nawet czterysta tysięcy osób rocznie. Takie alarmujące informacje przekazuje ministerstwo zdrowia. Najważniejsza jest zmiana rozumienia problemu i brak akceptacji nas wszystkich – mieszkańców miast, w których smog powoduje problemy zdrowotne. Musimy sobie uświadomić, że jakość powietrza jest bardzo istotnym elementem zdrowego trybu życia.

Zabija. Powoduje udary mózgu, niewydolność serca, astmę i raka płuc. Smog – słowo odmieniane w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Problem, który przez lata był traktowany po macoszemu, coraz trudniej bagatelizować, bo coraz ciężej się nam oddycha. Smog jest coraz...

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Gadanie, gadanie, gadanie…
    A jak sprawdzam na stronach UM, to żadnych konkretów na temat wymiany pieców i dopłat nie ma !

    • Podobnie nic nie mówią o dotowanej w całości komunikacji miejskiej. Zima się skończyła, wrócą do tematu w czasie następnej zimy.

  2. Info nie ma, bo to ma być na marcowej sesji i dopłaty będą dopiero od kwietnia. A komunikacja… kto o niej wspominał? Takie pitolenie frustratów trochę

  3. Jak Chęćinski został prezydentem to według niego zaraz powietrze W Sosnowcu się poprawiło. Efektem takiego POzytywnego zjawiska jest pewnie takie masowe wycinanie drzew liściastych w Sosnowcu, no i masowy napływ starych samochodów, jest też poważne podejście włodarza miasta do psich zanieczyszczeń. Trzeba tylko to czuć i widzieć. Mówić i pisać o tym, a lud w to uwierzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here