Sosnowiec walczy ze smogiem. Władze miasta pracują nad zmianami, które zachęcą mieszkańców do wymiany starych kotłów na nowoczesne piecie.

Sosnowieccy urzędnicy pracują nad zmianami, które mają zachęcić mieszkańców do szybkiej wymiany starych kotłów na nowoczesne piecie. – Przygotowujemy propozycje zmian w uchwale – potwierdza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak przekazują urzędnicy, na lata 2017-2018 miasto zaproponuje zwiększenie dopłaty do 5 tysięcy złotych (do 80 proc. wartości) na wymianę pieca na paliwa stałe, węglowe. Przy wymianie pieca na inne niż na paliwa węglowe, dopłata będzie sięgała pawie 8 tys. zł.

– Chcemy, aby sosnowiczanie szybko zaczęli wymieniać piece, stąd większe dopłaty przez taki okres – wyjaśnia prezydent Chęciński. – Marzec-kwiecień to już powinien być ten moment, kiedy te uregulowania będą z radnymi uzgodnione – dodaje.

Przypomnijmy, że na początku miesiąca projekt uchwały antysmogowej dla naszego regionu przyjął zarząd województwa śląskiego.

Wśród jego najważniejszych założeń jest m.in. zakaz używania paliw złej jakości, a także darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi i systematyczna wymiana starych pieców na nowe

– Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości oraz doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju. Potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Projekt uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego trafił do konsultacji. Po nich zostanie skierowany do radnych Sejmiku.

PRZECZYTAJ: Co nasze samorządy robią w kwestii polityki antysmogowej?

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Wazne tez aby uproscic procedury!!! Pytalam kiedys w UM, to dostalam tone papierow do wypelnienia. Potem informacja, ze sa limity i terminy. Zrezygnowalam. Po co tyle biurokracji?? Po co limity, terminy, ograniczenia??

    • Pod koniec tamtego Roku, chcący załapać się na tą dopłatę by wymienić piec dostałem odpowiedź taką, iż zabrakło pieniędzy na dotację, a czytając że w tym Roku stawka jest większa jak w tamtym, to ciekawe jak będzie z tego względu ,iż zabrakło w tamtym Roku choć dotacja mniejsza była, teraz wieksza i starczy??? To widocznie papier wszystko przyjmuje, a rzeczywiście jest inaczej. Heh.

  2. czy szanowny UM zacznie od siebie i wymianę pieców zacznie od budynków MZZL? fajnie jest komuś proponować wydatek ale może władze Sosnowca zaczną od siebie …? co z siecią ciepłowniczą w centrum? już miały być w 2016 przyłącza porobione a nie widać nawet pierwszej łopaty w ziemi….

  3. Smog w Sosnowcu, przyczyną jest szanowny panie prezydencie totalna głupota masowego wycinania drzew liściastych, lipy brzozy nawet dęby włoskie i inne ten proceder wykonuje samo miasto, lub za jego zgodą ,takie wycinane drzewa rosły najmniej około40 lat. Sosnowiec jest miastem niezwykle ubogim w przyrodniczy drzewostan i okaleczany masowymi wycinkami, istnieje przyzwolenie na ten proceder tak urzędników miasta, jak i zupełny brak kompetencji i wiedzy urzędników wydziału ochrony środowiska. Inna przyczyna to masowy napływ starych samochodów. Samo opalanie węglem to mało wystarczające rozwiązanie, dawniej ludzie opalali węglem a tak groźne zjawiska były sporadyczne. Radni i władze miasta powinni pilnie i z rozumem zająć się tym problemem, bo tu chodzi o życie i zdrowie obywateli tego regionu i miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here