12 lutego ukaże się kolejna powieść Przemysława Żarskiego. „Ślad” to intrygująca i trzymająca w napięciu do samego końca pozycja dla wszystkich fanów dobrego kryminału.

W studniówkową noc 1993 roku ginie Sylwia Nowicka. Dziewczyna kłóci się z chłopakiem i wraca pieszo do domu, a następnego dnia znika bez śladu. Poszukiwania nie przynoszą rezultatu, a wysłany do rodziców list pożegnalny sprawia, że w teorię na temat porwania niemal nikt już nie wierzy.

Blisko dwadzieścia pięć lat później, w jednym z mieszkań w centrum Sosnowca policja trafia na kasetę VHS z zapisem zabójstwa młodej dziewczyny. W mieszkaniu nie ma ciała ani żadnych śladów wskazujących na to, że doszło tu do zbrodni. Komisarz Robert Kreft i jego zespół muszą ustalić, kim jest ofiara, a także kto i kiedy pozbawił ją życia. Poza tym dlaczego akurat teraz ktoś podrzucił taśmę śledczym?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czwarta Strona Kryminału📖 (@czwartastronakryminalu)

„Ślad” to opowieść o tym, że jedna nierozważna decyzja może zrujnować życie wielu ludzi i jak wielkie piętno odciska na nas przeszłość. O wyborach, które tkwią niczym drzazga w sercu bliskich i nie pozwalają o sobie zapomnieć. A także o tym, że prawda potrzebuje czasu, zatacza koło i zaciska się pętlą na przyszłości.

– „Ślad” nie jest historią pełną okrucieństwa, nie jest też szczegółowym dziennikiem pracy śledczych. Głównym celem było dla mnie stworzenie intrygującej fabuły i opowieść o tym, że każda decyzja w naszym życiu pozostawia ślad, pociąga za sobą konsekwencje, buduje i niszczy. Mamy zaginięcie sprzed lat i taśmę z zapisem zbrodni. Ślad zbrodni bez ofiary i ofiarę, po której nie ma śladu. Mamy wreszcie ciekawego bohatera, który więcej ukrywa, niż odsłania, który będzie się zmieniał na przestrzeni opowieści. „Ślad” to początek cyklu z komisarzem Robertem Kreftem. Zarówno postać, jak i intryga, będą się rozwijać, ewoluować. Sam śledczy jest osobą pełną kontrastów, różni się od bohaterów znanych z literatury kryminalnej. Chcę zaskakiwać, dawać czytelnikom dobrą rozrywkę, ale gdzieś między wierszami zachęcić do refleksji – opowiada Przemysław Żarski.

Przemysław Żarski - fot. Tomasz Żak
Przemysław Żarski – fot. Tomasz Żak

W powieści czytelnicy znajdą sporo znanych miejsc – m.in. Stawiki, Zagórze, Kazimierz Górniczy czy M1 w Czeladzi. – Odkąd zacząłem pisać, chciałem pisać o miejscach, które są mi bliskie. Z dwóch powodów. Po pierwsze, znam je najlepiej, a po drugie, uważam, że literatura jest znakomitym sposobem na promocję, a także odczarowanie pewnych miejsc. Zagłębie jest niedoceniane, niewiele osób zna jego mocne i słabe strony, a większość przekazów medialnych koncentruje się wokół negatywnych wydarzeń. Akcja nowej książki, a w zasadzie cyklu, bo takie są założenia, nie zamyka się jednak wyłącznie w Sosnowcu. To nie są historie, w których miasto odgrywa główną rolę. Traktuję je raczej jako tło dla opowieści, bo przede wszystkim chcę jednak opowiadać interesujące historie. Jest kilka miejsc, które czytelnicy rozpoznają bez trudu, inne podkoloryzowałem, zmieniłem lub zignorowałem. To literacka fikcja, wszystko dla dobra opowieści – mówi autor książki.

Przemysław Żarski z Sosnowca ma 37 lat i pracuje w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W 2018 roku zadebiutował powieścią „Umwelt”. Prywatnie jest miłośnikiem rockowych brzmień, górskich szlaków i koszykówki. Najlepiej wypoczywa u boku żony i córki, a także z dobrą książką w ręku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czwarta Strona Kryminału📖 (@czwartastronakryminalu)

Mamy dla Was konkurs!

Powieść „Ślad” Przemysława Żarskiego ukaże się 12 lutego 2020 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona Kryminału. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwa egzemplarze książki sosnowieckiego autora.

Aby je zdobyć wystarczy tylko napisać:

Jakie macie wspomnienia ze swojej studniówki?

Na odpowiedzi czekamy do 14 lutego, do godz. 15.00. Najciekawsze dwie odpowiedzi nagrodzimy książką. Zwycięzców o wygranej poinformujemy telefonicznie. Swoje Zgłoszenia przesyłajcie na adres konkurs@twojezaglebie.pl, a w tytule wpisujcie „Ślad”.

Pamiętajcie o umieszczeniu w treści wiadomości swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Zgłoszenia bez tych informacji nie mogą wziąć udziału w konkursie.

Dołączcie również klauzulę o ochronie danych osobowych:

„Przystępując do konkursu Uczestnik akceptuje postanowienia niniejszego konkursu oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r., o ochronie danych osobowych.”

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Przemysław Żarski z Sosnowca powraca z nową książką