W byłym Centrum Opiekuńczo-Wychowawczym Pomocy Dziecku i Rodzinie przy ul. Suchej 23 w Sosnowcu otwarto największy oddział żłobka miejskiego w mieście.

Zanim trafiły tu najmłodsi mieszkańcy miasta budynek został przebudowany i dostosowany do potrzeb dzieci w wieku do lat 3. Utworzono nowe sale, toalety, kuchnie, szatnie, nowy hol wejściowy wraz z wózkownią, dobudowano windę, umożliwiając tym samym dostępność pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnością. Przed budynkiem wydzielono miejsca parkingowe, nowy plac zabaw. Powstał także taras dla najmłodszych dzieci. W całym budynku został wykonany remont instalacji wewnętrznych.

– Oprócz dostosowania budynku, w ramach otrzymanych środków zostały kupione łóżeczka i leżaki z materacami, przewijaki, pościel, śliniaki, a także meble, zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci. Dodatkowo z budżetu miasta przekazane zostały fundusze na dalsze wyposażenie żłobka – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych, polityki społecznej i komunalnej.

Oddział sosnowieckiego żłobka już otwarty - fot. UM Sosnowiec
Oddział sosnowieckiego żłobka już otwarty – fot. UM Sosnowiec

Całkowity koszt modernizacji budynku przy ulicy Suchej 23, wraz z wyposażeniem, wyniósł ponad 4,5 mln zł. Nowy oddział powstał m.in. dzięki funduszom, które miasto otrzymało w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Maluch+”.

– Jestem mile zaskoczony tym, jak wygląda ten żłobek po remoncie. Program Maluch+ jest jednym z ważniejszych programów rozwoju rodziny. Są też środki na funkcjonowanie żłobka, a z tego co wiem, już aplikujecie Państwo o fundusze na kolejną placówkę. Warto oczywiście podziękować samorządowi. Pieniądze są, ale musi być też grupa ludzi, która podejmie się pracy i odpowiedzialności – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Nowy 7-oddziałowy żłobek będzie w stanie pomieścić 100 dzieci. Dwa oddziały będą przeznaczone dla dzieci młodszych w wieku 20 tygodni – 1,5 roku życia, a pięć będzie dla dzieci starszych w wieku 1,6 – 3 lat. Nowy oddział żłobka miejskiego zmniejszy o niemal połowę liczbę rodzin oczekujących na objęcie dziecka opieką żłobkową w Sosnowcu.

Oddział sosnowieckiego żłobka już otwarty - fot. UM Sosnowiec
Oddział sosnowieckiego żłobka już otwarty – fot. UM Sosnowiec

To nie koniec dobrych wiadomości dla rodziców. Miasto otrzymało kolejne dofinansowanie (1,5 mln zł) na utworzenie ósmego już oddziału w Maczkach (ulica Skwerowa). Placówka powstanie do końca tego roku. Po otwarciu oddziału liczba miejsc dla najmłodszych wzrośnie do 538.

Miasto wspiera również pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca. To sprawia, że w mieście powstało kilka kolejnych niepublicznych żłobków. W 2014 roku w żłobkach niepublicznych opiekę mogły znaleźć zaledwie 104 maluchy. Na koniec 2019 roku były to już 624 miejsca. Wzrost liczby miejsc był możliwy dzięki dopłacie pobytu dziecka w żłobku niepublicznym z kasy miasta w kwocie 500 zł.

Ostatnim akcentem wsparcia rodziców jest program „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” czyli dopłata do niani. To pozwoliło zapewnić opiekę 23 maluchom.