Zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego w sprawie zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka w Sosnowcu było zgodne z prawem. – Gierek był symbolem komunizmu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

W czwartek, 17 maja, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Sosnowca na zarządzenie zastępcze wojewody Jarosława Wieczorka wydane 13 grudnia 2017 roku. Zarządzenie to zmieniło nazwę ronda im. Edwarda Gierka na rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Takie uprawnienia dała mu tzw. ustawa dekomunizacyjna.

Swoją decyzję wojewoda uzasadnił tym, że urodzony w Sosnowcu Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR. – Jako pierwszy sekretarz KZ PZPR legitymizował i utrwalał komunistyczną władzę. Za jego czasów doszło też do uchwalenia konstytucji w 1975 roku, która wprowadzała zależność od Związku Radzieckiego i przewodnią rolę partii – ocenił.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Sosnowieccy urzędnicy nie zgodzili się z wojewodą i zaskarżyli jego decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten oddalił wniosek uznając go za nieuzasadniony.

– Niewątpliwie wykazano, że osoba Edwarda Gierka stanowi symbol komunizmu w Polsce – argumentował sąd.

Sąd odniósł się do podnoszonych w skardze argumentów, że w społeczności lokalnej Sosnowca Edward Gierek jest postrzegany jako osoba, która ma zasługi dla rozwoju regionu. Ocenił, że nie mogło to mieć decydującego znaczenia.

Władze Sosnowca w swojej skardze odwołali się bowiem do konsultacji społecznych, w których ponad 96. proc. mieszkańców było za pozostawieniem Edwarda Gierka patronem ronda.

– Dla realizacji celu tej ustawy opinia mieszkańców miasta nie jest w tym zakresie przesądzająca. Miejsce upamiętnienia danej osoby to sfera publiczna, dostępna dla każdego, nie tylko dla mieszkańców miasta. W ocenie sądu inne osoby mogą inaczej postrzegać upamiętnione w tym miejscu osoby – powiedziała sędzia Małgorzata Walentek.

Orzeczenie jest nieprawomocne, można je zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czy miasto skorzysta z tej możliwości? – Sądu Administracyjnego nie przekonał fakt, że dla wielu sosnowiczan postać Edwarda Gierka jest ważna i zasługuje choćby na patronat nad rondem. Mieszkańcy jasno dali to do zrozumienia w konsultacjach, więc nie składamy broni i odwołujemy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego – napisał na Twitterze prezydent Arkadiusz Chęciński.

W czwartek WSA w Gliwicach rozstrzygnął też skargę władz Katowic na zmianę przez wojewodę nazwy placu przy dworcu PKP z Wilhelma Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich. W tym przypadku uchylił zarządzenie uznając, że Szewczyk nie był symbolem komunizmu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

„Pomożecie? Pomożemy!” – kim był Edward Gierek

11 KOMENTARZE

  • Miliony Polaków? Kiedy?
   Popatrz lepiej na te nowe drogi i trasy szybkiego ruchu, szkoły, blokowiska, zakłady pracy, linie tramwajowe i kolejowe itp… Całe Zagłębie się wtedy rozwinęło jak nigdy! A później? Ile kilometrów zupełnie nowej trasy tramwajowej czy kolejowej powstało od lat 80-tych? Odpowiem: zero. A ile kilometrów torów zwinięto? Duuuużo… PiS za to rozdaje lekką ręką nie swoje pieniążki, zadłużając kraj na całe pokolenia, by kupić sobie wyborców za 500 zł lub za pośrednictwem toruńskiego radyjka. Cóż takiego za Kaczyńskiego powstało w Zagłębiu (poza kolejnymi marketami i centrami logistycznymi z pracą za minimum)?

 1. Jeden Gierek znacznie, znacznie więcej zrobił dla Sosnowca i całego Zagłębia niż wszystkie pisiewicze razem wzięte!

 2. To ze Gierek był w parti nikt nie zaprzecza tylko ze on akurat brał kredyty zachodu i było widać efekty natomiast Kaczyńscy co zrobili wielkie G i oni maja mieć pomniki ulice bo co bo jest winny katastrofie smoleńskiej żenada a jego braciszek na tym robi politykę żart. Wawel kolo Piłsudskiego coś się popierdoliło nam polakom w glówkach.

 3. Mnie to nie interesuje co on zrobił i dla kogo, mnie interesuje to komu służył i co robił jego pan, a jego pan w Moskwie wymordował miliony polaków podczas wojny i po wojnie. Precz z komuszymi symbolami w Polsce, precz z tymi czerwonymi pijackimi ryjami z przestrzeni publicznej w Polsce!!!!

 4. A tego Ziętka komucha zdekomunizowali? Będą burzyć jego pomnik czy nie? Oczywiście, że nie bo Ziętka można wybielić, tak samo jak anulowano decyzję o zmianie nazwy placu Szewczyka na plac Kaczyńskich.

  W Katowicach można, w Sosnowcu nie, a to podobno Sosnowiec słynie z komunizmu. Historia wywraca się do góry nogami, na Śląsku pozwalają na pozostawienie komunistycznych aparatczyków, a w Sosnowcu ich wycinają, haha.

 5. Gierek szanował ludzi i nie przeszkadzał prywaciarzom prowadzić firmy . Pomimo że miał legitymację partyjną to komunizm i ruskich miał w d…pie . Byłem na pogrzebie Gierka razem z mnóstwem ludzi . Chęciński tak trzymaj , może Ci się uda, pozdrawiam .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here