S1 z Sosnowca do Mysłowic zostanie rozbudowana. Inwestycja kosztować ma 120 milionów złotych.

GDDKiA ma zgodę Ministerstwa Infrastruktury na przebudowę S1 od Sosnowca do Mysłowic. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie odcinek o długości 5,85 km zlokalizowany pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami wraz z węzłem z ul. Lenartowicza w Sosnowcu.

Budowa i przebudowa skrzyżowań i łącznic drogi S1 z ul. Lenartowicza na skrzyżowania o ruchu okrężnym, wpłynie na poprawę płynności ruchu i bezpieczeństwo użytkowników drogi. Przeprojektowanie konstrukcji drogi do obciążenia 11,5 t/oś oraz dostosowanie, w miarę możliwości, istniejącej geometrii drogi do obowiązujących parametrów technicznych drogi ekspresowej, zwiększy przepustowość oraz poprawi bezpieczeństwo.

– Dziękuje wszystkim parlamentarzystom od lewa do prawa, którzy na naszą prośbę interweniowali i naciskali na Ministerstwo Infrastruktury. Szczególne podziękowania kieruje do posłów Mateusza Bochenka oraz Roberta Warwasa, którzy bardzo mocno zaangażowali się w tę sprawę. Dziękuję naszym radnym z Koalicji Obywatelskiej Wspólnie dla Sosnowca za wsparcie z osobistą wizytą w ministerstwie włącznie oraz katowickiemu oddziałowi GDDKiA – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Możliwa budowa nowego węzła

Na tę informację czekało wielu mieszkańców Sosnowca. Dzięki realizacji inwestycji przez GDDKiA, miasto Sosnowiec będzie mogło przestąpić do realizacji budowy węzła Klimontów, który obsłuży tereny przemysłowe oraz odciąży układ lokalny z ruchu tranzytowego. O takim rozwiązaniu mówi się już od 2017 roku.

Zakres inwestycji będzie obejmował przebudowę m.in. konstrukcji drogi, przebudowę i rozbudowę korpusu drogi, systemu odwodnienia, urządzeń ochrony środowiska. Wykonawca robót w ramach kontraktu przebuduje siedem wiaduktów, dwa mosty i cztery przepusty.

Rozbudowa drogi ekspresowej obejmuje również podłączenie istniejącej stacji paliw zlokalizowanej po prawej (zachodniej) stronie S1, przed węzłem drogi ekspresowej z ul. Lenartowicza, poprzez budowę MOP kategorii I.

Warto jednak zaznaczyć, że na realizację inwestycji przyjdzie nam trochę poczekać. Przygotowanie inwestycji planowane jest do 2023 r., natomiast roboty budowlane zaplanowano w latach 2024-2025.

CZYTAJ TAKŻE:

GDDKiA wesprze budowę nowego węzła w Sosnowcu