Najniższa emerytura w województwie śląskim to 5 groszy. Wypłaca ją sosnowiecki ZUS, natomiast najwyższa przekracza 17 tys. zł i trafia ona do mieszkańca Podbeskidzia.

Najniższa emerytura w województwie śląskim wynosi 5 groszy i otrzymuje ją mieszkaniec Sosnowca. – Jeśli chodzi o dane dla województwa śląskiego najniższą emeryturę wypłaca sosnowiecki ZUS. Wysokość tego świadczenia to 5 groszy! Otrzymuje je mężczyzna, który składkę na ubezpieczenia społeczne miał opłacaną przez niecałe dwa miesiące – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. – Druga rekordowo niska emerytura w naszym województwie wypłacana jest przez chorzowski ZUS – to 17 groszy. Do obliczenia emerytury przyjęto kwotę składek za 24 dni – dodaje.

Z terenu działalności oddziału ZUS w Sosnowcu kolejna najniższa emerytura wynosi 21 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która w swoim 60-letnim życiu wykazała się tylko czteromiesięcznym okresem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w związku z prowadzeniem własnej firmy. Następnie rekordowo niskie świadczenie z sosnowieckiego ZUS ponownie trafia do kobiety, która otrzymuje 48 groszy.

Najwyższa emerytura to 17 tys. złotych

Rekord wysokości świadczenia w naszym województwie należy do mieszkańca Podbeskidzia. To ponad 17 tys. emerytury. Otrzymuje ją mężczyzna, który na świadczenie przeszedł w wieku 85 lat. Przez lata pracował w górnictwie, osiągając bardzo wysokie zarobki. Tak wysoką emeryturę wypłaca oddział ZUS w Bielsku-Białej.

Emeryturą jak marzeniem może pochwalić się też kilku klientów sosnowieckiego ZUS. Rekordy należą do mężczyzn. Dwóch z nich otrzymuje ponad 13 tys. zł emerytury. Każdy z nich przeszedł na świadczenie po upływie kilku lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, mają ponad 44-letni staż ubezpieczeniowy i wysokie zarobki.

Jaki przepis na wysokie świadczenie?

Jaki jest przepis na wysokie świadczenie? – Wniosek z tego jest jeden: im dłużej będziemy pracować przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę – tłumaczy rzeczniczka.

6 mln emerytów

Najniższa emerytura jaką kiedykolwiek wypłacał ZUS po reformie z 1998 roku to 2 grosze miesięcznie Otrzymywała ją mieszkanka woj. lubelskiego. Świadczenie wyliczono za jeden dzień pracy. Jej sytuację zmieniło dopiero świadczenie „Mama 4+”, dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Od 1 marca 2021 roku otrzymywać będzie 1250 tys. zł. Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera natomiast 86-latek, który 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. To przeszło 35 tys. zł miesięcznie.

Pod koniec 2020 roku liczba emerytów w ZUS wyniosła około 6 mln osób.