Zamek w Siewierzu doczeka się kompleksowej konserwacji i restauracji. Miasto podpisało właśnie umowę na prace remontowe.

Miasto podpisało umowę z firmą REMGIPS-2 z Jaworzna na kompleksową realizację w formie „zaprojektuj i wybuduj” inwestycji, którą będzie odsłonięcie, a następnie konserwacja i restauracja bastejowego systemu obronnego zamku w Siewierzu. Składają się na niego mury obronne wraz z tarasem artyleryjskim, narożne basteje oraz historyczne zejścia z tarasu do kazamat barbakanu.

Zadanie obejmuje w pierwszej kolejności wykonanie badań archeologicznych i niezbędnych ekspertyz oraz opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z koniecznymi zezwoleniami, w tym pozwoleniem konserwatorskim.

Zamek w Siewierzu - fot. AR
Zamek w Siewierzu – fot. AR

– Na podstawie sporządzonego projektu nastąpi odtworzenie i rekonstrukcja muru obronnego, konserwacja zachowanych oryginalnych partii lica muru obronnego wraz z ich rekonstrukcją, rekonstrukcja oraz ustabilizowanie skarpy zachodniej wraz z ewentualną stabilizacją fundamentów pod zachodnią ścianą zamku, odtworzenie i rekonstrukcja dawnego tarasu artyleryjskiego z wykorzystaniem reliktów tarasu odnalezionych podczas prowadzenia poprzednich i aktualnych prac archeologicznych i budowlanych – wymieniają urzędnicy.

Zostaną też wyeksponowane relikty dwóch bastei od strony południowej wraz z aranżacją XVI-wiecznego stanowiska artyleryjskiego w postaci działa i koszokopów. – Wykonane będą schody umożliwiające przejście z poziomu tarasu do podziemi barbakanu, a także prace porządkowe w obrębie fosy otaczającej zamek oraz uporządkowanie i ukształtowanie skarp – dodają urzędnicy.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest na koniec maja 2021 roku. Koszt robót wyniesie 3 mln 298 tys. zł. Warto dodać, że na realizację inwestycji miasto uzyskało dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w kwocie nieco ponad 2 mln 592 tys. zł.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Księstwo Siewierskie pod panowaniem Piastów i biskupów krakowskich [HISTORIA]