Zagłębiowscy samorządowcy wysłali apel do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zainteresował się sprawą Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Dokument przesłany do prezesa Rady Ministrów podpisali prezydenci Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, burmistrzowie Czeladzi, Sławkowa, Siewierza i Wojkowic, oraz wójtowie gmin Bobrowniki i Psary, oraz zastępca wójta gminy Mierzęcice.

Apel dotyczy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Chodzi o kontrakt na badanie PET, o które stara się Centrum. Od początku swojej działalności jest ono pozbawione kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na kluczowe elementy diagnostyki i terapii onkologicznej.

Takim badaniem jest właśnie PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna. Dzięki niej można wykryć nawet najmniejsze zmiany nowotworowe, co zwiększy szanse chorych na wyleczenie. Jak podkreślają zagłębiowscy włodarze – przyznanie takiego kontraktu ośrodkowi w Dąbrowie Górniczej nie spowoduje wzrostu kosztów dla NFZ.

Liczba pacjentów wymagających takiej diagnostyki nie ulegnie zmianie, a jedynie na mapie pojawi się kolejny ośrodek refundujący takowe badanie. Jak czytamy w piśmie w ciągu ostatnich 7 lat ZCO wykonało 2605 badań aparatem PET.