50 tys. zł chcą w geście solidarności przekazać Gdańskowi sosnowieccy radni na organizację obchodów 30-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku.

W tym roku przypada 30. rocznica częściowo wolnych wyborów 4 czerwca. Tego dnia do Gdańska przyjadą samorządowcy z całego kraju na „Święto Wolności i Solidarności”, którego inicjatorem był zamordowany Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska tuż przed śmiercią zdążył napisać list do innych prezydentów, wójtów i burmistrzów z zaproszeniem na rocznicowe wydarzenia.

Planowane obchody od samego początku budzą jednak sporo emocji. Szczególnie, gdy okazało się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 3 mln zł obcięło dotację dla Europejskiego Centrum Solidarności. Przez tę decyzję zabrakło pieniędzy m.in. na organizację wspomnianego jubileuszu.

Sosnowiec chce wesprzeć Gdańsk

Z pomocą przychodzą sosnowieccy radni, którzy w geście solidarności chcą przekazać Gdańskowi w formie dotacji celowej 50 tys. zł. – W związku z przypadającą 30. rocznicą wyborów do Sejmu kontraktowego, miasto Gdańsk w dniu 4 czerwca organizuje Święto Wolności i Solidarności. Miasto Sosnowiec chce pokazać gest solidarności oraz upamiętnić to wydarzenie i wesprzeć jego organizację finansowo. Gmina Sosnowiec zamierza przekazać na te cen 50 tys. złotych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Decyzja w sprawie udzielenia Gdańskowi pomocy finansowej w formie dotacji celowej zapadnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która planowana jest na 25 kwietnia.