W Sosnowcu będziemy mogli przejechać przez Rondo Praw Kobiet. Taką decyzję podjęli sosnowieccy radni. – Nazwanie ronda Rondem Praw Kobiet pozwoli upamiętnić wydarzenia sprzed ponad 100 lat, kiedy to kobiety otrzymały prawa wyborcze – podkreślają.
To już pewne. Rondo w centrum Sosnowca – u zbiegu ulic Piłsudskiego, 3 Maja oraz Sienkiewicza – będzie nosić nazwę Ronda Praw Kobiet. Tak na marcowej sesji Rady Miejskiej zdecydowali radni. Uchwałę poparło 23 rajców. Głosu nie oddali Grażyna Welon i Tadeusz Sokołowski.
– Wskazanie miejsca w centrum Sosnowca to dobra lokalizacja do upamiętnienia tak ważnej społecznie kwestii, jaką są prawa kobiet. Polki jako jedne z pierwszych na świecie otrzymały prawa wyborcze, niespełna kilka tygodni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wskazuje to na fakt, jak ważną dla całego społeczeństwa była kwestia praw kobiet. Nazwanie ronda w Sosnowcu Rondem Praw Kobiet będzie ukłonem w stronę wszystkich działaczek, członkiń organizacji, które już w drugiej połowie XIX wieku organizowały spotkania i zjazdy w celu omówienia sytuacji gospodarczej kobiet – argumentuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Rondo Praw Kobiet w Sosnowcu
Przypomnijmy. Pod koniec ubiegłego roku organizacja społeczna „Dziewuchy z Sosnowca” wyszły z inicjatywą, by powstające nad DK94 rondo nosiło nazwę Rondo Praw Kobiet. Pomysł ten podzielił jednak mieszkańców i część radnych. Złożono nawet petycję w tej sprawie. Ostatecznie – po spotkaniu z prezydentem Sosnowca, który wsparł inicjatywę – zdecydowano się na nową lokalizację. Chodzi o rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, 3 Maja oraz Sienkiewicza, tuż przy Placu Ćwierka oraz popularnych „Plastrach Miodu”. W przejściu pod rondem pojawi się galeria znanych sosnowiczanek, których życie i działalność wzmacniały pozycję kobiet w społeczeństwie.
„To wyraz solidarności wobec wszystkich kobiet”
– Dziękujemy za zdecydowane poparcie projektu nazwy ronda przez sosnowieckich radnych. To wiele dla nas kobiet znaczy. Od teraz rondo będzie łączyć wszystkie kobiety. Te które dzielnie walczą o naszą przyszłość na ulicach polskich miast, bo zależy im na tym, aby Polki mogły cieszyć się nieskrępowaną wolnością i żeby mogły podejmować decyzje w zgodzie z własnym światopoglądem. Uhonoruje również te niesamowite i oddane sprawie Polki, którym zawdzięczamy katalog rozmaitych praw i przede wszystkim lepsze życie. Ogromnie im za to dziękujemy i zawsze będziemy o nich pamiętać i przypominać – komentuje Dorota Kurcz, członkini grupy „Dziewuchy z Sosnowca” i inicjatorka powstania Ronda Praw Kobiet. – Ta nazwa to wyraz solidarności wobec wszystkich kobiet, bo wszystkie na uhonorowanie zasługują i zwrócenie uwagi na szereg praw, o które musimy się troszczyć. W końcu prawa raz nadane nie są gwarantem i mogliśmy się o tym przekonać w ostatnich miesiącach – dodaje.