Od początku roku w pięciu automatach, do których mieszkańcy Sosnowca mogą wrzucać plastikowe butelki PET, znalazło się ponad 35 tys. takich butelek.

Najwięcej, bo ponad 13 tys. trafiło do automatu mieszczącego się w budynku pływalni na Zagórzu.

Przypomnijmy. W Sosnowcu trwa program zbiórki butelek PET przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. To wspólna inicjatywa MPGO i miasta. Wrzucając butelki do automatów mieszkańcy wspierają sosnowiecki sport. Z każdej wrzuconej butelki na konto jednego z trzech sosnowieckich klubów trafia 10 groszy.

– Zasada działania jest bardzo prosta. Każdy, kto wrzuca do automatu butelkę PET może przeznaczyć dziesięć groszy za każdą z butelek na jeden z trzech klubów sportowych grających pod szyldem Zagłębia Sosnowiec (hokej, koszykówka, piłka nożna). Wystarczy tylko nacisnąć przycisk przypisany do klubu, a środki trafią raz w roku na jego konto – wyjaśnia Arkadiusz Teodorowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Sosnowcu.

Automaty na butelki PET - fot. UM Sosnowiec
Automaty na butelki PET – fot. UM Sosnowiec

Automaty znajdują się obecnie w budynku Urzędu Miejskiego przy Al. Zwycięstwa 20, na Stadionie Ludowym, w Szkole Podstawowej nr 36, na Stadionie Zimowym oraz w budynku pływalni przy ul. Bohaterów Monte Cassino 46a. – Na razie automatów jest pięć, ale już mogę powiedzieć, że kupimy kolejne dwa. Lokalizacja nie jest jeszcze znana – dodaje prezes MPGO.

– Segregacja odpadów jest niezwykle istotna w dzisiejszym świecie. W dobie globalnego zanieczyszczenia środowiska ogromne znaczenie ma odzyskiwanie surowców wtórnych i ponowne ich przetwarzanie. Warto pamiętać, że zużycie tworzyw sztucznych rośnie z roku na rok. Tony plastiku zanieczyszczają planetę. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zwierząt. Plastik rozkłada się nawet do 1000 lat, stąd ważna jest jego segregacja i powtórne wykorzystanie do produkcji opakowań, odzieży czy zabawek – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.