Trzech sosnowieckich radnych – Paweł Wojtusiak, Łukasz Krawiec i Kamil Wnuk – dołączyło do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni.

Ruch Szymona Hołowni w Zagłębiu Dąbrowskim pozyskał kilku nowych samorządowców. W Dąbrowie Górniczej nowym liderem lokalnych struktur został Piotr Zieliński, bezpartyjny radny i lokalny przedsiębiorca. W Będzinie liderem został Marcin Lazar, wieloletni radny, prezes największej będzińskiej organizacji pozarządowej Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Radni z Sosnowca przechodzą do Polski 2050

Najciekawiej jest jednak w Sosnowcu. Z tego miasta do Polski 2050 dołączyło trzech radnych – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wojtusiak ze Środuli, Łukasz Krawiec z Kazimierza Górniczego oraz Kamil Wnuk z Zagórza. Ten ostatni został liderem lokalnych struktur ruchu.

Kamil Wnuk, Paweł Wojtusiak i Łukasz Krawiec nie są nowymi osobami w ruchu Szymona Hołowni. Trójka radnych zorganizowała m.in. jedno z pierwszych w Polsce spotkań z Szymonem Hołownią w styczniu 2020 roku w Wyższej Szkole Humanitas. Od tego czasu współpracują z ruchem. Łukasz Krawiec był nawet lokalnym koordynatorem Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich.

Stworzą własny klub?

Przypomnijmy, że cała trójka wywodzi się z komitetu Wspólnie dla Sosnowca, który współpracuje z PO i prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim. Czy radni zamierzają teraz tworzyć własny klub?

– Wchodząc formalnie w stowarzyszenie Polska 2050 niczego nie zmieniamy w naszych działaniach samorządowych. Startowaliśmy w wyborach z list stowarzyszenia Wspólnie dla Sosnowca z określonym programem dla Sosnowca i naszych dzielnic. W tej kwestii nic się nie zmienia. Nie wychodzimy z klubu Wspólnie dla Sosnowca, który jest klubem koalicyjnym popierającym prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. Nadal jesteśmy w klubie koalicyjnym i popieramy prezydenta, który realizuje nasz program wyborczy. Zresztą Paweł Wojtusiak jest przewodniczącym tego klubu – podkreśla Kamil Wnuk.

Kamil Wnuk: Nigdy nie byliśmy członkami żadnych partii politycznych

Część radnych skrytykowała ich decyzję o dołączeniu do Polski 2050. – Niektóre osoby aktywne polityczne w naszym mieście atakują nas, że zmieniamy poglądy i partie polityczne. Zarzut jest śmieszny o tyle, że żaden z nas nie jest członkiem żadnej partii politycznej, a dotychczas w naszej karierze samorządowej zostawaliśmy radnymi z komitetów bezpartyjnych, na których liczy się człowiek i jego działanie, a nie szyld partyjny z Warszawy, który dodaje głosów. Nigdy nie byliśmy członkami żadnych partii politycznych i nadal nie jesteśmy, Polska 2050 to stowarzyszenie. Natomiast jeśli powstanie partia, nie wykluczamy, że pierwszy raz wstąpimy do partii – wyjaśnia Kamil Wnuk, lider sosnowieckich struktur ruchu Polska 2050.