Coraz bliżej otwarcia nowego osiedla komunalnego przy ulicy Traugutta w Sosnowcu. Właśnie rozpoczęły się prace wykończeniowe, a z zewnątrz już można podziwiać elewację.

W lipcu 2020 roku podpisano umowę na budowę 4 budynków, w których będzie 88 mieszkań, w tym 8 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego wówczas stanęło sześć pracowni.

Podpisanie umowy, a w konsekwencji start prac, było wydarzeniem na dużą skalę. – Szukaliśmy informacji kiedy ostatnio w naszym mieście wybudowane zostały mieszkania komunalne. Najprawdopodobniej były to lata siedemdziesiąte – mówił wtedy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

osiedle
Osiedle komunalne przy ul. Traugutta – fot. UM Sosnowiec

Od tamtej pory osiedle jest w budowie, która właśnie dobiega końca. – Wszystko przebiega zgodnie z planem. Liczymy, że już w czerwcu prace budowlane zostaną zakończone – mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskich Zakładów Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Już w tej chwili jeden z budynków jest praktycznie gotowy. – W pozostałych trwają prace wykończeniowe. Elewacja jest biała, ale pojawiają się na niej kolorowe elementy – na każdym bloku inne. W środku mieszkania będą wykończone, choć oczywiście wymagają od nowego lokatora jeszcze kilku prac – przyznaje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych MZZL.

budynek
Osiedle komunalne przy ul. Traugutta – fot. UM Sosnowiec

Nowe mieszkania komunalne

Co istotne, mieszkania mają wykończone łazienki (kafelki, armatura), tynki gipsowe, wszystkie instalacje i drzwi zewnętrzne. Lokale są wyposażone w centralne ogrzewanie oraz ciepła wodę z sieci. Nowy lokator musi zadbać m.in. o drzwi we wnętrzu i wyposażenie.

mieszkanie
Osiedle komunalne przy ul. Traugutta – fot. UM Sosnowiec

Osiedle dysponuje miejscami parkingowymi oraz placem zabaw, który powstanie w ciągu kilku tygodni. W każdym z czterech budynków będzie też 5 miejsc w garażach, a te będą wynajmowane w przetargu. Osiedle wyposażone będzie także w instalacje fotowoltaiczne, które będą wspierały zasilanie części wspólnych budynków.

Dla kogo będą mieszkania?

– Przede wszystkim dla osób, które nie mają zadłużenia w MZZL do kilku lat wstecz. To bardzo ważne, bo chcemy podziękować tym, którzy każdego miesiąca od dawna wywiązują się ze swoich zobowiązań. Nowe osiedle będzie dla Sosnowiczan czekających w kolejce na przydział mieszkania komunalnego bądź już mieszkają w miejskich zasobach, spełniają wymogi dochodowe i chcą dokonać zamiany mieszkania – dodaje prezydent Sosnowca.