W Sosnowcu, w ciągu 2 lat, powstać ma 96 mieszkań komunalnych. Miasto wybuduje osiedle przy ulicy Traugutta. Koszt inwestycji to blisko 15 mln złotych.

Nowe mieszkania komunalne przy ulicy Traugutta wybudowane zostaną przez należący do miasta Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. – Szukaliśmy informacji kiedy po raz ostatnio miasto budowało mieszkania komunalne. Na pewno nie po 1989 roku i prawdopodobnie nie w ostatnich 50-60 latach – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego stanęło sześć pracowni. W 4 budynkach będzie 96 mieszkań o różnej powierzchni, po 24 w każdym. Najmniejsze będą miały około 33 m2, a największe prawie 58 m2. Na parterze każdego z budynków znajdą się garaże, będzie ich w sumie 24. Przy budynkach znajdzie się również przestrzeń na 96 miejsc postojowych.

Projekt obejmuje także budowę placu zabaw. Wszystkie budynki będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przewidziano specjalne podjazdy do budynków, specjalne rampy i duże windy oraz strefę rekreacji dla mieszkańców.

Nowe mieszkania komunalne - fot. UM Sosnowiec
Nowe mieszkania komunalne – fot. UM Sosnowiece

Oferty na budowę osiedla złożyło 12 wykonawców. Najtańsza oferta wynosiła 17.509.301,16 zł brutto, a najdroższa 32.868.809,67 zł. Dodatkowo odbyła się aukcja elektroniczna, czyli możliwość przelicytowania wcześniejszej oferty. Ostatecznie najlepszą ofertę na kwotę 14 790 000 zł złożyło Przedsiębiorstwo Maximus.

Nowe osiedle będzie korzystać z fotowoltaiki, a pozyskana energia posłuży do oświetlenia części wspólnych osiedla. Wszystkie lokale będą mieszkaniami komunalnymi. To oznacza, że przyszli najemcy będą pochodzili z listy osób, które złożyły wniosek o mieszkanie komunalne.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

  • Co ty nie powiesz. Za czasów PO nie przyjeżdżało do Polski tyle obcokrajowców to teraz. W każdej większej firmie w Polsce pracują Ukraińcy i to wszystko za rządów PiS.

   • Tylko że gdyby nie ci ukraińcy to nie miał kto w tych zakładach pracować. Znam problem i cieszmy się że chcą u nas na tych stanowiskach pracować bo nasi się tego nie podejmą. Zresztą to nie sprawa polityki tylko ekonomii.

    • Nasi podjęli by się takiej pracy, gdyby im godnie zapłacono. Kiedyś na Ukrainie się poprawi, Unia już teraz pompuje tam grubą kasę w ich gospodarkę, kto wtedy przyjedzie do pracy w Polsce gdy Ukraińcy wrócą do siebie?

     Pracodawcom którzy mi teraz napiszą „to załóż własną firmę i płać Polakom godnie” odpowiem: „To wy wielcy pracodawcy, zlikwidujcie swoje firmy i chodźcie pracować za płacę minimalną jeżeli wam tak ciężko”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here