Powybijane szyby, wyłamane drzwi oraz zniszczona elewacja – tak po dwóch latach od remontu wygląda jedna z najpiękniejszych kamienic przy ul. Targowej 12 w centrum Sosnowca. Mieszkańcy domagają się ukarania wandali.

W 2018 roku w Sosnowcu wyremontowano kilka kamienic w centrum miasta. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 4,2 mln złotych. Wśród odnowionych budynków znalazła się m.in. kamienica przy ulicy Targowej 12. To jedna z najpiękniejszych kamienic w centrum stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Budynek ma ciekawą historię. Mieszkał w niej Salomon Henoch Rabinowicz, jeden z najsłynniejszych cadyków w przedwojennej Polsce. Był m.in właścicielem fabryk tekstylnych w Łodzi, Sosnowcu i Będzinie, a także odlewni, cegielni oraz nieruchomości w Warszawie, Krakowie i Sosnowcu.

Wandale zrujnowali kamienicę przy Targowej 12 w Sosnowcu – fot. MZZL Sosnowiec

Wandale zrujnowali piękną kamienicę

Miasto odnowiło wtedy elewacje, wymieniło wszystkie instalacje i wyremontowało klatki schodowe. W kamienicy były mieszkania komunalne i socjalne. Niestety po dwóch latach budynek znów jest w opłakanym stanie.

– W 2018 roku wyremontowaliśmy kamienicę przy Targowej 12, jedną z piękniejszych w centrum Sosnowca. Tak wygląda jej wnętrze po niewiele ponad dwóch latach – poinformował na swoim profilu społecznościowym Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Wpis ten wywołał oburzenie wśród mieszkańców. – Wniosek z tego taki, że mieszkania powinny być zabierane ze skutkiem natychmiastowym nieodpowiedzialnym lokatorom i oczywiście koszty przywrócenia do poprzedniego wyglądu winni ponieść bez możliwości odwołania się. W myśl zasady nie dbasz – nie masz, niszczysz – naprawiasz. Serce pęka, jak widzi się, jakie wandale żyją wokół nas – napisała jedna z internautek (pisownia oryginalna).

Wandale zrujnowali kamienicę przy Targowej 12 w Sosnowcu – fot. MZZL Sosnowiec

Prezydent Sosnowca zbulwersowany

Do sprawy odniósł się też Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Nie jestem zły, nie jestem zawiedziony. Jestem TOTALNIE w#$%*y. Na remont tej kamienicy MZZL Sosnowiec przy Targowej oraz sąsiednich wydaliśmy 1,4 mln złotych. W środku mieściły się mieszkania socjalne i komunalne. Część lokatorów sukcesywnie przenosimy, ale powiem wprost – to nie jest proste – napisał w mediach społecznościowych.

– Wiecie, że byli chętni na mieszkania tutaj, ale zrezygnowali po bliższym kontakcie z częścią sąsiadów? Oczywiście, nie mierzmy wszystkich tą samą miarą, ale banda… rzuca światło na tych, którzy wsparcia najbardziej potrzebują. Co mamy zrobić… remontować? Zostawić? Odechciewa mi się czegokolwiek, ale i tak dostanę wiadomości typu „daj, bo mi się należy”. Mamy plany remontowe wnętrza tej pięknej kamienicy i myślę, że je zrealizujemy. Jednak musimy wziąć się na poważnie za to towarzystwo, które niszczy to co nasze – wspólne. Bez zmian w polskim prawie, które niestety preferuje, a wręcz czasami wspiera osoby niepłacące, dłużników i zalegających dziesiątki tysięcy złotych, wiele się nie uda i nadal będziemy tkwili w miejscu – dodaje prezydent Arkadiusz Chęciński.