Trwa budowa czterech bloków komunalnych przy ulicy Traugutta w Sosnowu, a Miejski Zakład Zasobów Lokalowych podpisał umowę na wykonanie dokumentacji kolejnych budynków.

Dokładnie rok temu MZZL podpisał umowę na budowę 88 mieszkań komunalnych. – To pierwsze nowe mieszkania komunalne w naszym mieście od 40 lat. Szukaliśmy informacji kiedy ostatnio powstały i było to najprawdopodobniej w latach siedemdziesiątych – mówił wtedy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego stanęło sześć pracowni. Budowa czterech budynków właśnie trwa. – Przy ulicy Traugutta powstaje 88 mieszkań w budynkach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Na miejscu będzie też plac zabaw, a części wspólne będą korzystały z fotowoltaiki – wyjaśnia Rafał Łydek, dyrektor MZZL.

mieszkania, budowa, osiedle
Nowe mieszkania komunalne – fot. UM Sosnowiec

Najmniejsze mieszkanie będzie miało 38, a największe 58 m2. W każdym budynku będzie 6 garaży. Prace idą w bardzo dobrym tempie. – Widać już ostatnie kondygnacje i właśnie rozpoczął się montaż okien – mówi Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych MZZL. – Budynki mają być gotowe latem 2022 roku – dodaje.

Będzie więcej mieszkań komunalnych

To jednak dopiero początek inwestycji. Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę dotyczącą wykonania dokumentacji projektowej na budowę następnych budynków.

mieszkania, osiedle, bloki, budynki
Nowe mieszkania komunalne – fot. UM Sosnowiec

– Projekt obejmuje osiem bloków – po cztery w drugim i trzecim etapie. W sumie dokumentacja dotyczy 172 mieszkań w podobnym standardzie, jak te obecnie powstające, ale chcemy również zaprojektować lokale użytkowe od ulicy Kalinowej – dodaje Rafał Łydek, dyrektor MZZL.

Projekt ma być gotowy do końca roku. Przetarg na prace budowlane zaplanowano wstępnie na 2022 rok, ale rozpisanie go jest uzależnione od finansowania. – Chcielibyśmy aby powstały w możliwie jak najkrótszym czasie, bo zapotrzebowanie na mieszkania komunalne jest duże – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Miasto wybuduje blisko 100 mieszkań komunalnych