Po krótkiej przerwie, do Zagłębiowskiej Mediateki wracają filmowe środy, czyli wieczorne, darmowe seanse z filmowymi perełkami. Dobra zabawa gwarantowana.

Kwietniowe, majowe i czerwcowe wieczory, tym razem wypełnią optymistyczne i podnoszące na duchu komedie i komediodramaty – pozytywne emocje i liczne wzruszenia gwarantowane! Na ekranie pojawią się m.in. Meryl Streep, Bill Murray, Bradley Cooper, Diane Keaton, Jack Nicholson. Wstęp na seanse jest darmowy.

Seanse odbywać się będą o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, w niemal wszystkie środy kwietnia, maja i czerwca: 20.04, 27.04, 4.05, 18.05, 25.05, 1.06, 8.06, 15.06, 22.06 i 29.06.

Repertuar:

20.04 – Komediodramat w reżyserii Grega Berlanti. W rolach głównych: Katherine Heigl, Josh Duhamel.

Holly jest świetnie zapowiadającą się restauratorką, a Messer – obiecującym szefem telewizyjnego działu sportowego. Po katastrofalnej pierwszej randce, łączy ich tylko wzajemna niechęć i miłość do chrześnicy – malutkiej Sophie. Gdy nagle stają się jej jedynymi bliskimi, muszą odsunąć na bok dzielące ich różnice i znaleźć wspólny język.

27.04 – Zwariowana komedia w reżyserii Zary Hayes. Na ekranie: Diane Keaton, Pam Grier, Jacki Weaver.

Grupka dojrzałych kobiet wiedzie spokojne i dostanie życie. Golf, spotkania w klubie czy gimnastyka, to ich odrobinę nudna codzienność. Panie chcą znów brać z życia to co najlepsze i postanawiają założyć zespół cheerleaderek. Pierwszy krok do realizacji celu to casting.

4.05 – Biograficzny komediodramat z Meryl Streep i Hugh Grantem w rolach głównych. Nazywana była najgorszą śpiewaczką świata. Była wszystkim tym, czym diva operowa nie jest. Jej kompletny brak talentu wokalnego nie przeszkadzał w śpiewaniu przed wypełnionymi salami koncertowymi. Dla artystki te występy były spełnieniem marzeń o operowej karierze, a dla widzów… wyjątkowym komediowym spektaklem, pełnym nietrafionych nut.

18.05 – Komediodramat wg scenariusza i w reżyserii Theodora Melfiego. W roli tytułowej: Bill Murray.
Główny bohater to zgryźliwy mruk, któremu dni upływają na wyścigach konnych lub w ulubionym barze. Pewnego dnia do domu obok wprowadza się kobieta z synkiem. Pojawienie się nowych sąsiadów nie zapowiada pięknej przyjaźni. Jednak wiecznie spłukany mężczyzna dostrzega szansę na podratowanie swego opłakanego budżetu. Zostaje może nie najtańszą, ale na pewno najbardziej ekscentryczną niańką w mieście.

25.05 – Scenariusz i reżyseria: Ben Lewin. Na ekranie: Helen Hunt, John Hawkes.
Od dzieciństwa sparaliżowany, podłączony do sztucznego płuca poeta i dziennikarz Mark O’Brien walczy z przeciwnościami losu praktycznie od zawsze. Lecz teraz, w wieku 38 lat staje przed największym wyzwaniem – stratą dziewictwa. Z pomocą terapeutki i księdza, i dzięki swej pogodzie ducha, humorowi i niepoprawnemu optymizmowi Mark wyrusza w niezwykłą, osobistą podróż, by odkryć cudowne przyjemności, dla których warto żyć.

1.06 – Wyreżyserowany przez Johna Wellsa komediodramat z Bradley’em Cooperem w roli głównej.

Adam to charyzmatyczny szef kuchni, który w młodym wieku zyskał rozgłos jako guru paryskich restauratorów. Podążał własną ścieżką i tworzył intrygujące połączenia smaków. Nie udźwignął jednak ciężaru sławy, zniknął z pierwszych stron gazet i rozpłynął się w powietrzu. Teraz, wolny od wszelkich uzależnień, próbuje swoich sił w sercu kulinarnego Londynu. Gromadzi doborową załogę, by stworzyć najlepszą restaurację na świecie!

8.06 – Nagrodzony Oscarem za scenariusz film Woody’ego Allena. W rolach głównych: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard.

Inez i Gil przybywają do światowej stolicy romansu – Paryża, planując ślub. Jednak wierność zakochanych zostaje wystawiona na ciężką próbę, gdy na ich drodze stają wyrafinowany znawca sztuki oraz tajemnicza i zmysłowa muza artystów, a po czarujących zakątkach miasta oprowadza ich sama Carla Bruni!

15.06 – Scenariusz i reżyseria: Nicole Holofcener. Na ekranie: James Gandolfini, Toni Collette, Julia Louis-Dreyfus.

Samotna Eva pracuje jako masażystka. Kiedy poznaje na przyjęciu uroczego i zabawnego Alberta, postanawia odmienić swoje życie i zaangażować w nową znajomość. Gdy ich romans kwitnie, Eva zaprzyjaźnia się z nową klientką salonu masażu, poetką Marianne, która raczy ją pikantnymi opowieściami o swoim byłym mężu, przedstawiając go w wyjątkowo negatywnym świetle. Z czasem okazuje się, że Marianne jest byłą żoną Alberta.

22.06 – Romantyczny komediodramat w reżyserii Sama Mendesa. W rolach głównych: Maya Rudolph i John Krasinski.

Burt i Verona prowadzili dotąd beztroskie życie trzydziestolatków i nie przeszkadzał im brak stabilizacji i mieszkanie w lokalu z kartonowym oknem. Kiedy jednak okazuje się, że będą mieli dziecko – przychodzi moment otrzeźwienia. Tym bardziej, że przyszli dziadkowie zamierzają odgrywać swoją rolę z odległości tysięcy kilometrów od wnuka. Zdani na siebie przyszli rodzice postanawiają wyruszyć w szaloną podróż po Ameryce, by znaleźć swoje miejsce na ziemi i własny sposób na życie w powiększonym składzie.

29.06 – Komedia romantyczna w reżyserii i wg scenariusza mistrzyni gatunku – Nancy Mayers. Na ekranie: Diane Keaton, Jack Nicholson i Keanu Reeves.

Harry (podrywacz i zagorzały wielbiciel pań znacznie od niego młodszych), pewnego dnia na skutek szeregu komicznych zdarzeń poznaje Erice (matkę jednej z jego niedoszłych zdobyczy). Na pierwszy rzut oka tych dwoje różni niemal wszystko: on – stary kawaler, zawadiaka, właściciel hip-hopowej wytwórni fonograficznej; ona – rozwódka, stateczna neurotyczka, znacząca pisarka. Jednak z czasem oboje – ku swemu zaskoczeniu – stwierdzają, że naprawdę coś do siebie czują.

Tytuły poszczególnych filmów znaleźć można na plakatach i ulotkach w Zagłębiowskiej Mediatece lub poprzez wysyłany regularnie newsletter (tytuły nie są reklamowane w mediach ze względu na wymogi umowy licencyjnej).