W poniedziałek, 13 lipca, Miejski Zakład Zasobów Lokalowych podpisał umowę na budowę 96 mieszkań komunalnych przy ulicy Traugutta w Sosnowcu. Budynki mają powstać w ciągu 20 miesięcy.

Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego stanęło sześć pracowni. W 4 budynkach będzie 96 mieszkań o różnej powierzchni, po 24 w każdym. Najmniejsze będą miały około 33 m2, a największe prawie 58 m2. Na parterze każdego z budynków znajdą się garaże, będzie ich w sumie 24.

Nowe mieszkania komunalne - fot. UM Sosnowiec
Nowe mieszkania komunalne – fot. UM Sosnowiec

Przy budynkach znajdzie się również przestrzeń na 96 miejsc postojowych. Projekt obejmuje także budowę placu zabaw. Wszystkie budynki będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przewidziano specjalne podjazdy do budynków, specjalne rampy i duże windy oraz strefę rekreacji dla mieszkańców.

Nowe osiedle będzie korzystać z fotowoltaiki, a pozyskana energia posłuży do oświetlenia części wspólnych osiedla. Wszystkie lokale będą mieszkaniami komunalnymi. To oznacza, że przyszli najemcy będą pochodzili z listy osób, które złożyły wniosek o mieszkanie komunalne.

– Inwestycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem potencjalnych wykonawców – aż 12 złożyło swoje oferty. Po aukcji elektronicznej, ostatecznie najlepsza oferta opiewa na kwotę 14 790 000 zł od Przedsiębiorstwa Maximus – informują przedstawiciele biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Nowe mieszkania komunalne - fot. UM Sosnowiec
Nowe mieszkania komunalne – fot. UM Sosnowiec

Umowa na realizację zadania została podpisana w poniedziałek, 13 lipca. Pierwsze w tym mieście, od ponad 40 lat, mieszkania komunalne mają powstać w ciągu 20 miesięcy.