Pierwszych pięciu absolwentów uczelni odebrało 10 stycznia, z rąk prezydenta Sosnowca klucze do mieszkań komunalnych przy ulicy Kołłątaja 9. To efekt wprowadzonego w mieście programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

Jest to oferta skierowana do najwybitniejszych studentów zamieszkujących na terenie Sosnowca. Miasto chce w ten sposób zapobiec spadkowi liczby mieszkańców oraz zachęcić młodych ludzi do zostania w mieście, płacenia tu podatków, a także zakładania firm.

– Wiemy dobrze, że nie da się do końca odwrócić trendu spadku liczby mieszkańców, ale można działać w taki sposób, aby ten spadek był jak najmniejszy. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie wiązali swoje życie z Sosnowcem, tu zakładali rodziny, zapuszczali korzenie, zakładali firmy. Mam nadzieję, że będzie to kolejna zachęta do zamieszkania w Sosnowcu – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Cały sztab ludzi wybrał osoby, które naszym zdaniem, są bardzo ważne dla naszego miasta. Są to osoby, które mają wykształcenie, które potrzebne jest firmom działającym w naszym mieście – dodał.

Dla mnie jest to szansa, aby zostać w kraju i nie szukać pracy i mieszkania za granicą – wyjaśnia Adam Pudełko, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zabytkową kamienicę, znajdującą się w centrum miasta, przebudowano i zmodernizowano. Dzięki takim inwestycjom ta część miasta odżywa na nowo.

– Cała ulica Kołłątaja zmienia swój wygląd, nam również zależy aby centrum miasta zmieniało swoje oblicze, by było coraz przyjemniej. Dlatego postanowiliśmy całkowicie odmienić tę kamienicę, z jej starego oblicza zostały praktycznie tylko zewnętrzne mury – mówi Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych. – Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 1,6 mln zł, z czego aż 40 proc. stanowi dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego – dodaje.

Przy Kołłątaja 9 na absolwentów czeka 29 mieszkań, z czego do 17 już przekazano klucze, lub stanie się tak w ciągu najbliższych tygodni. Na nowych lokatorów czekają mieszkania, w stanie deweloperskim, o powierzchni od 21 do 75 m kw. Czynsz za ich wynajem nie przekroczy 7 zł za m kw. – Budynek nie posiada instalacji gazowej, wobec czego czynsz wynosić będzie 6,40 zł za metr kwadratowy – dodaje Joanna Sekuła.

W ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”, który jest elementem Pakietu Mieszkańca, o mieszkanie mogą się ubiegać absolwenci studiów wyższych, którzy ukończyli je z wyróżnieniem.

– Program, który oferuje miasto, rozwiązuje jeden z najważniejszych problemów młodych ludzi, którzy chcą zacząć życie na własny rachunek. Chodzi oczywiście o mieszkanie z przystępnym czynszem, którego opłacenie pozwoli na spokojne dopięcie domowego budżetu. Nie ukrywam, że dzięki programowi postanowiłam zostać w Sosnowcu – podkreśla Marta Bryła, kolejna z uczestniczek programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

To nie tylko szansa dla nas, ale także dla całego „systemu” myślenia o mieszkaniach komunalnych oraz sposobach ich wykorzystania – dodaje Rafał Rydzewski, doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jednym z kluczowych elementów branych pod uwagę przy weryfikacji wniosków była średnia ocen, kierunek ukończonych studiów, sytuacja i warunki mieszkaniowe, zarobki, miejsce pracy i odprowadzania podatków, a także wiek.

Program „Mieszkanie dla absolwenta” będzie kontynuowany, już teraz można składać wnioski do kolejnej edycji.

– Absolwenci zainteresowani najmem lokalu komunalnego mogą złożyć wniosek w Wydziale Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy ul. I. Mościckiego 14 (I piętro, pok. 115). Wniosek należy wypełnić zgodnie z zawartymi w nim instrukcjami. Absolwent powinien wskazać adres (lub adresy) faktycznego miejsca pobytu i warunków w jakich zamieszkuje – informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Kamienica przed remontem:

18 KOMENTARZE

 1. A reszta kamienic się sypie i z tym nic nie robią, może jak dojdzie do jakiejś tragedii, to rusza swoje cztery litery i zaczną je remontować. Centrum miasta tylko prowizorycznie wygląda ladnie, wystarczy wejść w podwórza i widać jaki tam syf, wszystko niszczeje, tynki lecą przy mocniejszym wietrze. Ten mzzl, to jakaś porażka.

 2. Tak k…, rozdanie kilku mieszkań rozwiąże problem. Jak widać, głupota nie jest zależna od przynależności partyjnej i ze szczytów władzy zeszła na szczeble lokalne…

 3. Po jakiego ch… dawać mieszkania tym darmozjadom? Miasto powinno pomagać młodym, rodzinom i osobą których nie stać na wynajęcie mieszkania od kogoś, a nie studentom którym i tak za te mieszkania będą rodzice płacić bo im samym dupy do pracy się nie chce ruszyć. Stać ich na płacenie studiów, to stać ich na normalne wynajęcie mieszkania.

  • Skoro ktoś „rusza d..” do pracy jak pan Mieszkaniec to tym bardziej powinien swoje mieszkanie opłacić sobie samemu, co nie? W interesie miasta jest sprowadzanie do niego najlepiej wykształconych i przedsiębiorczych ludzi. To oni w przyszłości będą tutaj tworzyli miejsca pracy, rozwijali miejscowe uczelnie itp. Promocja patologii i rozdawanie mieszkań wiecznie biednym dla których „nie ma pracy w tym kraju” jest marnowaniem publicznych środków.

   • Nie no, wszystko ładnie pięknie, tylko pytanie, czy Ci studenci założą swoje firmy i będą rozwijać uczelnie w Sosnowcu, czy też Sosnowiec będzie dla nich sypialnią i parkingiem, a pracować/prowadzić firmy będą w sąsiednich Katowicach. Podpisali lojalki chociaż jakieś, gdy klucze odbierali?

    • Tak tylko tu chodzi o to by mieszkali w Sosnowcu, nie ważne gdzie będą pracować ponieważ podatki i tak będą płacili w miejscu zamieszkania. I nie studenci tylko absolwenci.

  • Nie studenci tylko absolwenci to ogromna różnica. A kryterium było również posiadanie pracy i zarobki, więc raczej nie są darmozjadami! Szanowny mieszkaniec widział relację w telewizji? Dwóch chłopaków, którym się udało dostać mieszkanie to doktoranci na uczelni wyższej, więc raczej wątpię by byli darmozjadami. To raczej mądrzy ludzie. Poza tym też młodzi i mają prawo założyć rodzinę. A i jeszcze jedno nie wszystkie studia są płatne. Przykre jest takie szufladkowanie absolwentów. To tak jak by powiedzieć że każdy kto stara się o mieszkanie komunalne czy socjalne to patologia. Jest to oczywiście nie prawda ale łatwo oceniać nie znając sytuacji.

 4. Szkoda ze takie super wyremontowane mieszkania dają na pokaz, a w praktyce jest Inaczej. Rok temu wprowadziłem się do mieszkania “wyremontowanego” przez mzzl i po miesiącu czasu wszystko wyszło jak to zrobili…..

 5. Ludzie nie bądźcie tacy zawistni. Dobrze, niech miasto pomaga młodym. Gratuluje tym, którzy dostali mieszkania. Sama żałuję że w Dabrowie takiej akcji nie zrobią.
  Z tego co wiem to miasto dało nie stydentom a już absolwentom studiów, którzy pracują i będą w stanie utrzymać mieszkanie.

  • Zgadzam się, w programie mogli wziąć udział „ABSOLWENCI” szkół wyższych czyli osoby które już ukończyły studia. A także każdy z nich musi pracować, liczyły się zarobki by miasto miało pewność, że będą w stanie utrzymać mieszkania. Dziwie się, pierwszy raz o ile się nie mylę został zorganizowany taki program i już tyle zawiści w ludziach. Przecież miasto nie musi wspierać wiecznie ścisłej grupy ludzi. Jak raz na parę lat da mieszkania innym to chyba żadna krzywda nikomu się nie stanie. Każdemu się należy, tylko jak ktoś widzi czubek własnego nosa i ma postawę roszczeniową to już jego problem. Dodatkowo nie było w tym projekcie kryterium, że wyłącznie osoby samotne mogły składać wnioski. Rodziny również miały taką możliwość, jedynie trzeba było mieć pracę i ukończone studia wyższe i mniej niż 30 lat. Więc zamiast narzekać proszę spróbować bo ponoć zbierają jeszcze wnioski na kolejne mieszkania. Nie rozumiem ludzi, którzy uważają, że jak ktoś skończył studia to nic mu się nie należy, każdemu dziś ciężko o pracę a sam fakt skończenia studiów nie gwarantuje dobrej pracy. Więc dlaczego absolwenci mają być gorsi?

 6. Gratulacje dla prezydenta!!! My rodzina staramy sie o mieszkanie od dwoch lat i nic bo albo przekracza 56 groszy albo na 32m na 5 osob to za duzy metraz!!! Gratulacje! A jak dajecie komus mieszkanie czyli normalnej rodzinie z dwojka dzieci to na jakichs melinach na piece gdzie sama patologia kible na korytarzach! To patologia dostanie w blokach wyremontowane gdzie i tak zniszcza te mieszkanie a rodzina normalna pracujaca to dostanie na zadupiu i w najgorszej dzielnicy gdzie by sam prezydent nie chcial mieszkac a bynajmniej sam by nie chcial w takich warunkach wychowywac swoje dzieci!!!! Nie pozdrawiam prezydenta!!!

  • Patologia? A szanowna rodzina zna kogoś z tych osób? Jak wynika z treści artykułu mieszkania otrzymali młodzi, wykształceni i porządnie wyglądający ludzie

   , którzy nie mają w zwyczaju demolować mieszkań i którzy chcą zakładać rodziny.
   A skoro szanowna rodzina jest taka pracująca to chyba bez problemu powinna mieć pieiądze na coś innego, albo może należało się zastanowić nad tym gdzie się mieszka przed założeniem rodziny a nie teraz biadolić

 7. Bardzo dobry pomysł, popieram całkowicie. Może w końcu powoli centrum zacznie faktycznie przypominać centrum dużego miasta,a nie centrum meliny i patologii gdzie po 20 strach wyjść. Im więcej młodych wykształconych ludzi zamieszka centrum i okolice tym większa korzyść dla miasta, nie można wiecznie wspierać tylko „biednych , wiecznie nie mogących znaleźć pracy”, którzy dostaną mieszkania i za chwilę przestaną za nie płacić, kto inny ma zamieszkiwać centrum i okolice jak nie inteligencja? Zresztą tak właśnie było przed laty , na kołłątaja, gdzie mieszkali lekarze i adwokaci dopóki komuna nie dala tych mieszkań ludowi, tak jak chcą teraz tutaj niektórzy. Do czego to doprowadziło widać na zdjęciach kamienicy sprzed remontu

 8. wywalają z mieszkania kogoś po 20-tu latach, bo członek rodziny mający umowę najmu zmarł (nawiasem mówiąc mieszkańcy tego lokalu przez ileś lat zapłacili miastu kilkadziesiąt tysięcy podatku pracując), innym rozdają…za darmo. przyciągną innych ale rezygnują ze sprawdzonych mieszkańców z dochodem. kupiłem na kredyt mieszkanie (które może będzie moje za 30 lat) ale już w innym mieście bo jak można kogoś wywalić z mieszkania tuż przed wigilią….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here