Pierwszych pięciu absolwentów uczelni odebrało 10 stycznia, z rąk prezydenta Sosnowca klucze do mieszkań komunalnych przy ulicy Kołłątaja 9. To efekt wprowadzonego w mieście programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

Jest to oferta skierowana do najwybitniejszych studentów zamieszkujących na terenie Sosnowca. Miasto chce w ten sposób zapobiec spadkowi liczby mieszkańców oraz zachęcić młodych ludzi do zostania w mieście, płacenia tu podatków, a także zakładania firm.

– Wiemy dobrze, że nie da się do końca odwrócić trendu spadku liczby mieszkańców, ale można działać w taki sposób, aby ten spadek był jak najmniejszy. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie wiązali swoje życie z Sosnowcem, tu zakładali rodziny, zapuszczali korzenie, zakładali firmy. Mam nadzieję, że będzie to kolejna zachęta do zamieszkania w Sosnowcu – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Cały sztab ludzi wybrał osoby, które naszym zdaniem, są bardzo ważne dla naszego miasta. Są to osoby, które mają wykształcenie, które potrzebne jest firmom działającym w naszym mieście – dodał.

Dla mnie jest to szansa, aby zostać w kraju i nie szukać pracy i mieszkania za granicą – wyjaśnia Adam Pudełko, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zabytkową kamienicę, znajdującą się w centrum miasta, przebudowano i zmodernizowano. Dzięki takim inwestycjom ta część miasta odżywa na nowo.

– Cała ulica Kołłątaja zmienia swój wygląd, nam również zależy aby centrum miasta zmieniało swoje oblicze, by było coraz przyjemniej. Dlatego postanowiliśmy całkowicie odmienić tę kamienicę, z jej starego oblicza zostały praktycznie tylko zewnętrzne mury – mówi Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych. – Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 1,6 mln zł, z czego aż 40 proc. stanowi dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego – dodaje.

Przy Kołłątaja 9 na absolwentów czeka 29 mieszkań, z czego do 17 już przekazano klucze, lub stanie się tak w ciągu najbliższych tygodni. Na nowych lokatorów czekają mieszkania, w stanie deweloperskim, o powierzchni od 21 do 75 m kw. Czynsz za ich wynajem nie przekroczy 7 zł za m kw. – Budynek nie posiada instalacji gazowej, wobec czego czynsz wynosić będzie 6,40 zł za metr kwadratowy – dodaje Joanna Sekuła.

W ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”, który jest elementem Pakietu Mieszkańca, o mieszkanie mogą się ubiegać absolwenci studiów wyższych, którzy ukończyli je z wyróżnieniem.

– Program, który oferuje miasto, rozwiązuje jeden z najważniejszych problemów młodych ludzi, którzy chcą zacząć życie na własny rachunek. Chodzi oczywiście o mieszkanie z przystępnym czynszem, którego opłacenie pozwoli na spokojne dopięcie domowego budżetu. Nie ukrywam, że dzięki programowi postanowiłam zostać w Sosnowcu – podkreśla Marta Bryła, kolejna z uczestniczek programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

To nie tylko szansa dla nas, ale także dla całego „systemu” myślenia o mieszkaniach komunalnych oraz sposobach ich wykorzystania – dodaje Rafał Rydzewski, doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jednym z kluczowych elementów branych pod uwagę przy weryfikacji wniosków była średnia ocen, kierunek ukończonych studiów, sytuacja i warunki mieszkaniowe, zarobki, miejsce pracy i odprowadzania podatków, a także wiek.

Program „Mieszkanie dla absolwenta” będzie kontynuowany, już teraz można składać wnioski do kolejnej edycji.

– Absolwenci zainteresowani najmem lokalu komunalnego mogą złożyć wniosek w Wydziale Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy ul. I. Mościckiego 14 (I piętro, pok. 115). Wniosek należy wypełnić zgodnie z zawartymi w nim instrukcjami. Absolwent powinien wskazać adres (lub adresy) faktycznego miejsca pobytu i warunków w jakich zamieszkuje – informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Kamienica przed remontem: