Przy ulicy Traugutta w Sosnowcu trwają prace wykończeniowe przy nowym osiedlu komunalnym. W ciągu kilku miesięcy zamieszkają w nim pierwsi sosnowiczanie. Jakie warunki muszą spełniać, aby starać się o te mieszkania?
W lipcu 2020 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na budowę 4 budynków, w których będzie 88 mieszkań komunalnych, w tym 8 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Jak podkreślają przedstawiciele miasta to pierwsza tego typu inwestycja od 50 lat!
Po niemal dwóch latach prac, czas na prace wykończeniowe. Pierwsi lokatorzy do mieszkań wprowadzą się najprawdopodobniej już jesienią. Tutaj pojawia się pytanie – dla kogo będą nowe mieszkania?
– Polecam przede wszystkim zgłosić się do Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych (MZZL-Dział Lokali Mieszkalnych) lub Wydziału Gospodarki Lokalowej (WGL) Urzędu Miejskiego. Tam pracownicy udzielą wszelkich informacji i sprawdzą, czy mieszkaniec spełnia wymagania oraz jakich formalności musi dopełnić, aby mieszkanie uzyskać – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Dla kogo nowe mieszkania komunalne?
Mieszkania na nowym osiedlu będą przede wszystkim dla osób, które mają uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. To oznacza, że spełniają podstawowy warunek: dochód na osobę w gospodarstwie domowym w okresie ostatnich 3 miesięcy jest nie wyższy niż 200 proc. kwoty najniższej emerytury w jednoosobowym gospodarstwie domowym lub 150 proc. kwoty w wieloosobowym gospodarstwie.
Pracownicy MZZL i WGL sprawdzą, czy członkowie gospodarstwa domowego będą lub są zdolni do regulowania czynszu i opłat niezależnych od wynajmującego (media). Dla osób, które będą chciały zamienić obecne mieszkanie komunalne, istotna będzie także opinia dotychczasowego ADM.
Jest też kilka innych zasad. Najemcą lokalu NIE MOŻE zostać osoba, która:
- ma zaległości w związku z korzystaniem z lokalu, która jest dłużnikiem,
- posiada tzw. roszczenie regresowe wobec gminy Sosnowiec,
- w okresie ostatnich 5 lat otrzymała ulgi na spłatę zaległości,
- w przeszłości dokonała samowolnego zajęcia lokalu,
- w okresie 5 lat zbyła prawo własności do lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub jego części,
- w ostatnim roku pobierała dodatek mieszkaniowy lub korzystała z obniżki dochodowej.
Nowe mieszkania komunalne
Mieszkania mają wykończone łazienki (kafelki, armatura), tynki gipsowe, wszystkie instalacje i drzwi zewnętrzne. Lokale są wyposażone w centralne ogrzewanie oraz ciepła wodę z sieci. Nowy lokator musi zadbać m.in. o drzwi we wnętrzu i wyposażenie.
Na nowym osiedlu mieszkania mają od niewiele ponad 38 m2 powierzchni do ponad 57 m2, a stawka czynszu wynosić będzie 11,85 zł/m2, a to oznacza, że czynsz w najmniejszym z nich wyniesie ok. 460 zł, a w największym niewiele ponad 680 zł. Należy jednak pamiętać, że mieszkań tych nie będzie można kupić.
– Kwota ta nie jest naszym wymysłem, ale wynika ze wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia, ogłaszanego przez Wojewodę Śląskiego – przyznaje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów MZZL.
Miasto nie zapomina również o tych mieszkańcach, którzy zarabiają za dużo, by ubiegać się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie za mało, by otrzymać kredyt hipoteczny. Trwa bowiem budowa nowego osiedla przy ulicy Naftowej. W 12 budynkach znajdzie się prawie 300 mieszkań. Szczegóły powinny być znane jeszcze w tym roku.
CZYTAJ TAKŻE:
Powstają nowe mieszkania komunalne. Ich budowa jest na finiszu