Zaczynał w samorządzie, a teraz będzie jednym z najmłodszych posłów IX kadencji. Kim jest 26-letni Mateusz Bochenek z Sosnowca?

Mateusz Bochenek startował z trzeciego miejsca z listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będziński i zawierciański.

Młodego sosnowiczanina poparło 15 421 osób. To był trzeci wynik na liście. Mateusz Bochenek będzie najmłodszym posłem z województwa śląskiego i jednym z najmłodszych posłów IX kadencji (młodszy o cztery miesiące jest tylko Robert Gontarz z PiS). – Dziękuję wszystkim wyborcom, którzy oddali na mnie swój głos. 15 421 głosów to ogromny mandat zaufania, jaki otrzymałem. To zobowiązanie do dalszej ciężkiej pracy – mówi nowy poseł z Sosnowca.

Kim jest Mateusz Bochenek?

26-letni Mateusz Bochenek ukończył studia w Instytucie Filozofii oraz Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest też absolwentem Akademii WSB. Działalność samorządową rozpoczął w 2006 roku, gdy został radnym Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowiec.

Pracował jako asystent marszałka województwa śląskiego, a także pełnomocnik prezydenta miasta Sosnowca. Przez kilka lat nadzorował prace wydziału kultury i promocji oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi w sosnowieckim magistracie.

Był opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu oraz członkiem i przewodniczącym sosnowieckiej Rady Dzielnicy Maczki.

W wyborach samorządowych w 2018 roku zdobył mandat radnego. Został też najmłodszym przewodniczącym rady w historii Sosnowca.

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).