Sosnowiec chce zadbać o zapomniane pomniki na sosnowieckich nekropoliach. Stowarzyszenie, które będzie się tym zajmowało będzie działało nie tylko w trakcie Wszystkich Świętych.
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, coraz częściej odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. Daje nam to możliwość, aby częściej niż zwykle dostrzec piękne i zaniedbane pomniki. Dlatego już teraz, z działalnością rusza Stowarzyszenie „Ku Pamięci”, które ma ratować zapomniane nekropolie.
Inicjatorem powstania stowarzyszenia jest, pochodzący z Sosnowca, poseł Mateusz Bochenek. – Są niezwykłe, piękne, ale wiele z nich niszczeje. Niektóre wyglądają na „niczyje”. Chcę to zmienić. Wspólnie z władzami Sosnowca chcemy zadbać o nagrobki, często zapomniane, a jakże ważne dla naszego miasta i całego regionu. Pierwszą kwestę zamierzamy zorganizować już za miesiąc, w czasie Wszystkich Świętych – mówi Mateusz Bochenek.
Na czym ma polegać działanie stowarzyszenia? Przedstawiciele będą zbierali środki na ratowanie zabytkowych nagrobków, gdzie pochowane są zasłużone dla miasta i regionu osoby. Nagrobki, które charakteryzuje wyjątkowa architektura.
– Szczególnie w okresie świątecznym dostajemy mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców dotyczących karteczek z informacją o braku opłat za grób, często dotyczy to pięknych zabytkowych pomników. Dlatego postanowiliśmy wpisać cmentarz czterech wyznań przy ulicy Smutnej i al. Mireckiego do Gminnej Ewidencji Zabytków. Bardzo ważne, aby nasze dziedzictwo kulturowe nie zostało zniszczone. Stąd, cieszę się, że w naszym mieście będzie działało takie stowarzyszenie i sam chętnie będę wspierał jego działania – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Przedstawiciele mają za sobą już pierwsze spotkania i nakreślony plan działania. – Działalność stowarzyszenia nie może ograniczyć się tylko do zbiórek w trakcie Wszystkich Świętych. Chcemy również do działania zaangażować szkoły, być może także indywidualne osoby, które mogłyby się opiekować grobami. Połączymy to z lekcjami regionalizmu – mówi poseł Bochenek.
Przedstawiciele kilku sosnowieckich szkół już zadeklarowali, że chętnie obejmą opieką pomniki. Do działania zaangażowani zostali przedstawicieli różnych wyznań, kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego oraz osoby zajmujące się historią. Także regionaliści i organizacje pozarządowe.
Członkowie stowarzyszenia i wolontariusze będą kwestowali w weekend na przełomie października i listopada. Jednak wpłat będzie można dokonywać także online, przez cały rok. Wszyscy zainteresowani mogą dołączyć do stowarzyszenia w każdej chwili lub po prostu wesprzeć jego działania.