Przewodniczący śląskich struktur Platformy Obywatelskiej został nowym posłem. Przedstawiamy sylwetkę Wojciecha Saługi.

Wojciech Saługa był liderem listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będziński i zawierciański.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim dostał się do Sejmu, ale nie zdobył najwięcej głosów. Zagłosowało na niego 18 738 osób.

Kim jest Wojciech Saługa?

50-letnia Wojciech Saługa ukończył studia na wydziale ekonomiki produkcji Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

W latach 1998–2002 był radnym miasta Jaworzna. Ponownie został radnym w 2002 roku, ale złożył mandat w związku z powołaniem na stanowisko wiceprezydenta miasta. W 2004 roku w wyborach uzupełniających został wybrany do Senatu V kadencji w miejsce Adama Gierka, wybranego do Parlamentu Europejskiego.

W 2005 roku z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu sosnowieckim został wybrany na posła V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski. W wyborach w 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Dostał wówczas 26 368 głosów.

Po śmierci Tomasza Tomczykiewicza został pełniącym obowiązki przewodniczącego PO w województwie śląskim, później został przewodniczącym partii w regionie.

W latach 2014-2018 pełnił funkcję marszałka województwa śląskiego. W wyborach samorządowych w 2018 roku zdobył mandat radnego sejmiku województwa śląskiego. W 2019 roku został członkiem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich.

W wyborach w 2019 roku ponownie został wybrany na posła jako kandydat Koalicji Obywatelskiej (otrzymał 18 738 głosów).

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).