Miasto zadba o zapomniane pomniki na sosnowieckich nekropoliach. Zajmie się tym, nie tylko w okresie Wszystkich Świętych, Stowarzyszenie „Ku Pamięci”. Mieszkańcy mogą wspomóc te działania wpłacając datek.

Ratowaniem zapomnianych nekropolii na terenie Sosnowca zajmie się Stowarzyszenie „Ku Pamięci”. To wspólna inicjatywa miasta oraz posła Mateusza Bochenka, byłego pełnomocnika prezydenta Sosnowca. – Mamy niezwykle piękne nekropolie, wiele z nich niszczeje. Niektóre wyglądają na „niczyje”. Chcę to zmienić. Wspólnie z władzami Sosnowca chcemy zadbać́ o nagrobki, często zapomniane, a jakże ważne dla naszego miasta i całego regionu – mówi Mateusz Bochenek.

Na czym ma polegać działanie stowarzyszenia? Przedstawiciele będą zbierali środki na ratowanie zabytkowych nagrobków, gdzie pochowane są zasłużone dla miasta i regionu osoby. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, wolontariuszy nie spotkamy jednak na cmentarzach. Datki na ten cel przekazywać można online.

– Pierwotnie mieliśmy zacząć od zbiórki środków na przełomie października i listopada na cmentarzu przy ul. Smutnej na ratowanie zabytkowych nagrobków, gdzie pochowane są̨ zasłużone dla miasta i regionu osoby. Sytuacja epidemiczna sprawiła, że na chwilę obecną zbiórki na cmentarzach nie wchodzą w grę. Uruchomiliśmy więc możliwości zbierania środków w formie internetowej – wyjaśnia Mateusz Bochenek.

Stowarzyszenie „Ku Pamięci” wesprzeć można wpłacając środki na numer konta 14160014621867663380000001 lub wpierając internetową zrzutkę. Warto dodać, że do działania zaangażowani zostali przedstawicieli rożnych wyznań́, kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego oraz osoby zajmujące się na co dzień historią regionu. Także regionaliści i organizacje pozarządowe.

– Działalność́ stowarzyszenia nie może ograniczyć́ się̨ tylko do zbiórek w trakcie Wszystkich Świętych. Chcemy również̇ do działania zaangażować́ szkoły, być́ może także indywidualne osoby, które mogłyby się̨ opiekować́ grobami. Połączymy to z lekcjami regionalizmu, oczywiście w momencie gdy sytuacja związana z pandemią koronawirusa ulegnie poprawie – zaznacza poseł Bochenek.

Czytaj także:

Cmentarze zamknięte przez trzy dni. Rząd wprowadza nowe obostrzenia