Sosnowiecki magistrat po raz drugi ogłosił przetarg na budowę nowego Egzotarium. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione. – Miejmy nadzieję, że tym razem się uda – mówią urzędnicy.

Pierwsze postępowanie przetargowe zostało ogłoszone we wrześniu 2019 roku. Niestety, zaproponowane przez potencjalnych wykonawców ceny realizacji zadania znacznie przekraczały przewidywany na ten cel budżet. Miasto planuje na ten cel przeznaczyć 40-50 milionów złotych, a oferty zaczynały się od 80 mln zł. – Zmieniliśmy nieco zapisy specyfikacji związane ze stawianymi wykonawcom wymaganiami dotyczącymi robót budowlanych wykonywanych w ostatnich pięciu latach, a także doświadczenia kierownika budowy – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Obecne Egzotarium zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej. W założeniu ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności. Prace powinny zakończyć się po 2 latach od rozpoczęcia robót.

– To dla nas kluczowa inwestycja i zrobimy wszystko co w naszej mocy aby zrealizować przebudowę. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Nowe Egzotarium ma pełnić m.in. funkcje edukacyjne. W częściowo przeszklonym budynku mają mieścić się ekspozycje poświęcone środowiskom rodzimym, Morza Śródziemnego, pustynnym i lasów deszczowych Amazonii. Baseny mają prezentować wody rzeki Przemszy, Amazonki, jeziora Malawi oraz dorzecza Missisipi.

W budynku powstać mają też minikino oraz dwie nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone m.in. w komputery, mikroskopy i systemy multimedialne. A wszystko to z widokiem na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano jako cztery łączące się strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, strefę z wolierami oraz parkową.

Czy drugi przetarg przyniesie oczekiwany rezultat? 18 lutego zaplanowano otwarcie ofert.