26 stycznia miłośnicy ptaków i przyrody spotkali się w Sosnowcu podczas spaceru ornitologicznego w ramach 16. edycji Zimowego Ptakoliczenia. Ilu ptaków doliczyli się mieszkańcy?
26 stycznia na terenie sosnowieckich Stawików oraz Parku Kruczkowskiego (park im. Jana Fusińskiego) miłośnicy przyrody spotkali się na Zimowym Ptakoliczeniu, czyli spacerze ornitologicznym. – Do samego końca nie wiedziałem ile osób zechce poświęcić swój czas dla tej ciekawej idei. Dlatego byłem i nadal jestem wdzięczny każdej osobie, która przybyła w umówione miejsce. A trzeba przyznać, że nasza grupa była całkiem liczna i stanowiła 17 osób – tłumaczy Przemysław Bartos.(15 dorosłych i 2 dzieci). Zanim opiszę przebieg spaceru, wspomnę dlaczego podjąłem się takiego działania – tłumaczy Przemysław Bartos, inicjator całego przedsięwzięcia.
Skąd pomysł na zorganizowanie akcji akurat w Sosnowcu? – W sumie to są trzy powody. Od lat obserwuje przyrodę w naszym mieście. Niestety zauważyłem negatywny trend jakim jest zmniejszenie liczebności ptaków. Stąd też moje ostatnie działania mające na celu poprawę tej sytuacji. W V edycji budżetu obywatelskiego zgłosiłem projekt, w którym zaplanowałem powieszenie budek lęgowych w Niwce. Udało się to zrobić i w 2019 roku w parku zamontowano 11 budek lęgowych (różnych typów, w zależności od gatunków ptaków oraz dla wiewiórek, popielic i orzesznic) oraz karmnik dla ptaków – wyjaśnia sosnowiczanin.
Sprawdź najlepsze regały wspornikowe i wózki wysokiego składowania.
Inspiracją dla sosnowieckiego miłośnika przyrody była podobna akcja zorganizowana w ubiegłym roku na terenie szopienickich stawów. – Uznałem, że najbardziej reprezentatywnym terenem będzie Park Kruczkowskiego oraz sosnowieckie Stawiki – wyjaśnia społecznik.
Jakie efekty przyniosła sosnowiecka edycja Zimowego Ptakoliczenia? Miłośnicy przyrody wypatrzyli następujące ptaki: bogatka (52), czyż (54), dzięcioł duży (2), dzwoniec (2), gawron (29), gil (7), gołąb miejski (81), grubodziób (3), kawka (45), kokoszka (2), kos (6), krzyżówka (163), kwiczoł (4), łabędź niemy (16), łyska (165), modraszka (11), pełzacz ogrodowy (1), rudzik (2), sierpówka (41), sójka (2), sroka (24), śmieszka (15), wrona siwa (14), wróbel (21). – W sumie to 24 gatunki i 760 osobników! O tytuł lidera walczyły do samego końca dwa gatunki: łyska oraz kaczka krzyżówka. Zwycięzcą okazała się łyska, która pokonała swoją rywalkę o dwie sztuki (165 do 163 osobników) – uśmiecha się Przemysław Bartos.