Na placu budowy sosnowieckiego Egzotarium mieszkańcy mogą w tej chwili obserwować prace związane z elewacją budynku „szklarni”, trwa montaż rusztowań.

We wnętrzu budynku montowane są drzwi, a jest co robić, bo jest ich około 100. Trwa również układanie m.in. instalacji elektrycznej oraz wodociągowo-kanalizacyjnej.

Bardzo ważne są roboty związane z wentylacją, która będzie odpowiadała za napowietrzanie ścian i szyb rozdzielających poszczególne akwaria. To istotna cześć prac, ponieważ wentylacja będzie zapobiegała zaparowaniu szyb właśnie pomiędzy akwariami w których temperatura wody i powietrza będzie różna. To pozwoli na zaaranżowanie akwariów z rodzimych rzek, a także Amazonii i innych egzotycznych miejsc.

Układane są też posadzki z płytek, a w zbiornikach dla ryb i gadów widać już zarys aranżacji.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Będzie to unikatowy obiekt na skalę południowej Polski, którego dopełnieniem będzie znajdujący się obok Park Bioróżnorodności. Koszt inwestycji wynosi 64 mln złotych. Budynek ma zostać oddany do użytku w sierpniu 2022 roku.

Nowy obiekt Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium w swoim założeniu ma na celu zachować dziedzictwo historyczne i kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności o funkcję edukacyjne dotyczące rodzimych gatunków roślin i zwierząt.

Dzięki realizacji inwestycji w CEE będziemy mogli podziwiać kolekcję rodzimych ryb, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. W palmiarni zostaną wydzielone strefy: tropikalna, śródziemnomorska oraz pustynna.

Nowa wizytówka miasta

W budynku powstaną w dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Same sale zostały zaprojektowane w ten sposób, że w dowolnym momencie poprzez usunięcie ściany zmienią się w aulę dla 50 osób, na której będzie można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni.

W budynku znajdować się też będzie mini kino, w którym każdy odwiedzający za darmo będzie mógł obejrzeć film edukacyjny dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE stanowić będą przestrzeń ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. A zmęczeni po długim zwiedzaniu będą mogli przysiąść na herbatę w kawiarni.