Nowe Egzotarium w Sosnowcu, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej, ma być unikatowym obiektem na skalę południowej Polski. Na razie robotnicy przystąpili do montażu stalowych antresoli.

Sosnowieckie Egzotarium rośnie w oczach. Po zakończeniu prac przy bryle budynku przyszedł czas na montaż pierwszych konstrukcji stalowych antresoli. Kolejnym krokiem będzie montaż dźwigarów dachu z drewna klejonego. Te elementy będą miały ponad 30 metrów długości.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu rośnie w siłę – fot. UM Sosnowiec

Nowe Egzotarium w Sosnowcu

Nowe Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej będzie unikatowym obiektem na skalę południowej Polski, którego dopełnieniem jest przylegający do niego Park Bioróżnorodności (im. Fusińskiego).

– Zależy nam na tym, by w nowym Egzotarium znalazła się przestrzeń do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą. Dlatego w środku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu rośnie w siłę – fot. UM Sosnowiec

Centrum Edukacji Ekologicznej wizytówką Sosnowca

W Centrum Edukacji Ekologicznej będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna.

Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będzie zaczynał od poziomu -1. W tej części CEE znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna, płaszczki słodkowodne, wisłonos amerykański. W terrariach aqaterrariach będzie można podziwiać też gady i owady m.in. zaskrońca i pająka topika, anakondę zieloną (odpowiednik rodzimego zaskrońca), ptaszniki i drzewołazy Dendrobates – jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry.

Następnie ścieżka edukacyjna będzie prowadziła zwiedzającego do palmiarni na poziom parteru. Palmiarnia nie będzie jak dotychczas jedynie ogrodem botanicznym. Na tym poziomie głównymi eksponatami będą rośliny, ale wśród roślin projektantom udało się znaleźć miejsce także dla zwierząt m.in. legwana zielonego, żółwia żabuti, bazyliszka płatkogłowego, legwana czarnego, boa dusiciela, pytona rombowego i siatkowego, boa tęczowego, anolis kubański, kajmana okularowego, badylarka pospolitego czy tukana wielkiego.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Sama palmiarnia podzielona będzie na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną.

Podróż po CEE Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na poziom +1. W tym miejscu znajdują się sale lekcyjne, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych czasowych, kino edukacyjne, a także w kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu.

Otoczenie CEE także będzie pełnić role edukacyjną, wzdłuż szklanej elewacji palmiarni zostanie wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie zostanie utworzone rodzime zbiorowisko szuwarowe.

Koszt prac, czyli budowy obiektu, które powinny zakończyć się w sierpniu 2022 roku wyniesie 64 mln zł.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

31 drzew z placu budowy nowego Egzotarium uniknęło wycinki